Zoufalství Rusů. K útoku na Mariupol používají více než 60 let staré bomby. Co jsou tyto bomby zač?

Válka na Ukrajině je pro Rusy sledem neustálých ponížení, přičemž poslední velkou ztrátou Ruska bylo potopení vlajkové lodi Černomořské flotily, těžkého raketového křižníku Moskva, který Ukrajinci zneškodnili, píše server INF.

Nyní se objevily zprávy o používání strategických bombardérů jako nosičů zastaralých leteckých pum starých více než 60 let. Jeden z kobercových náletů je zachycen na videu níže a jeho cílem byl metalurgický komplex Azovstal v obléhaném městě Mariupol.

Bomby FAB 3000 – starožitnosti z ruských skladů

Při útoku byly použity neřízené bomby FAB 3000 o hmotnosti 3 tuny, z nichž přibližně 1400 kg tvoří výbušná nálož. Jedná se o bomby určené k ničení opevnění s dosahem 46 m, přičemž střepiny jsou nebezpečné i na vzdálenost asi 260 m.

Bomby tohoto typu byly vyvinuty těsně po skončení druhé světové války a naposledy byly použity během sovětské intervence v Afghánistánu. Níže uvedený silně zrezivělý exemplář byl vyroben v roce 1958.

O něco novější nosič

Výše uvedené zaměřovače nesly bombardéry Tu-22M3, což je modernizace sovětského bombardéru středního doletu Tu-22, který byl zalétán v roce 1969. Jedná se o bombardér schopný létat nadzvukovou rychlostí s křídly s proměnlivou geometrií, která na rozdíl od klasických nadzvukových letadel umožňují přistání i na relativně krátkých drahách.

Modernizovaná varianta má dvojnásobnou rychlost zvuku, kterou zajišťuje dvojice motorů Kuzněcov NK-25 s maximálním tahem 247,9 kN (s přídavným spalováním) a doletem 7 000 km. Ten však může být reálně delší díky možnosti doplňování paliva ve vzduchu.

Tu-22M3 váží asi 58 tun, ale maximální vzletová hmotnost je 125 tun, z čehož až 24 tun může tvořit výzbroj. Je však třeba poznamenat, že použití těchto starobylých bomb je pro posádku nebezpečné. Ty nebyly navrženy pro svržení z nadzvukových bombardérů, takže před svržením musí zpomalit na 400-500 km/h. V opačném případě by tlakové rozdíly mohly způsobit výbuch bomby ještě v pumovnici.

Zdroj: inf.news, Wikipedia