Nejnovější americký letoun přistál na německé základně Ramstein. Co je to za stroj?

Americké letectvo oznámilo, že na leteckou základnu Ramstein v Německu dorazil jeho nejnovější tanker KC-46A Pegasus pro doplňování paliva ve vzduchu.

„Letoun a jeho posádka přiletěly, aby podpořily cvičení U.S. Air Forces in Europe – Air Forces Africa Copper Arrow, které zlepšuje celkovou připravenost a zároveň upevňuje operační vztahy se spojenci a partnery NATO,“ uvedlo americké letectvo.

Letoun KC-46A bude schopen doplňovat palivo většině typů letounů. Letoun KC-46A je vybaven tankovacím ramenem, které je řízeno systémem fly-by-wire, a je schopen tankovat palivo v množství potřebném pro velké letouny.

Všechny letouny KC-46A lze nakonfigurovat na systémy WARP, a pokud jsou jimi letouny vybaveny, mohou současně doplňovat palivo ve vzduchu ve více bodech. Operátor ovládá výložník, centroplán a WARPy během operací doplňování paliva. Stanice operátora doplňování paliva ve vzduchu zahrnuje panoramatické displeje, které mu poskytují přehled o situaci od konce křídla ke konci křídla.

Letoun KC-46A může přepravovat smíšený náklad. Dva turbovrtulové motory s vysokým výkonem pohánějí letoun KC-46A při celkové maximální hmotnosti až 189 tun. V závislosti na konfiguraci zásobníku paliva může letoun přepravovat náklad o hmotnosti až 30 tun.

Pásy pro sedadla a palubní systém manipulace s nákladem umožňují současně přepravovat paletovaný náklad a sedadla pro cestující v různých kombinacích. Letoun KC-46A je rovněž vybaven řadou prvků vlastní ochrany, obrany a komunikace, které zvyšují jeho schopnost přežít v nepřátelském prostředí.

Zdroj: Defence Blog, redakce, Wikipedia