Zničí vše živé v okolí. Ukrajinci si pochvalují termobarické granáty z Bulharska

Vojáci 241. brigády teritoriální obrany ukrajinských ozbrojených sil používají bulharské termobarické granáty RTB-7MA pro granátomet RPG-7, uvádí server Mil. Vysvětlujeme jejich možnosti.

Bulharsko je v současnosti jedním z nejvýznamnějších dodavatelů výzbroje a munice, zejména pokud jde o postsovětské vybavení. Na jejím území působí řada podniků vyrábějících ruské nebo na nich založené zbraně, které se prodávají po celém světě. Bulharsko údajně také dodalo třetinu munice, kterou Ukrajina spotřebovala v počáteční fázi války.

Mezi větší hráče bulharského obranného průmyslu patří závod Vazovski Mašinostroitelni Zavodi (VMZ) a společnost Arsenal 2000 JSCo, která dodávala Ukrajině granáty RTB-7MA. Na videu je používají vojáci 241. brigády teritoriální obrany ukrajinských ozbrojených sil.

Termobarické granáty Arsenal RTB-7MA

Protitankové granátomety RPG-7 byly v posledních desetiletích nedílnou součástí výzbroje všech ozbrojených konfliktů. Jedná se o jednoduchou zbraň, která díky použití superkalibrních hlavic (větší než ráže granátometu) umožňuje použití mnoha různých typů hlavic.

Postupem času se kromě protitankových granátů začaly objevovat i sofistikovanější varianty, jako například termobarické granáty RTB-7MA určené k likvidaci živé síly. Ty používají, stejně jako granátomety RPO-A Bumblebee, aerosolovou výbušninu, která je chvíli před detonací rozprašována do vzduchu.

Výsledkem je zóna smrti, kde kromě rázové vlny s jedinečnými vlastnostmi pro tento typ nálože a spotřebování veškerého kyslíku máme také teplotu několika tisíc stupňů Celsia. V otevřeném prostoru je účinek výbuchu velmi omezený, ale situace se změní, když například takový granát dopadne do bunkru, kde se účinek zesílí.

Granát Arsenal RTB-7MA má ráži 106 mm, váží 4,6 kg včetně hnací náplně a je schopen zasáhnout cíle do vzdálenosti 200 m přímou palbou (přímo) nebo do vzdálenosti 1,2 km nepřímou palbou (střelba pod úhlem). Výrobce se také chlubí vylepšenou nárazovou rozbuškou AF72, která vybuchne, i když se jen otře o cíl.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, arsenal-bg.com