Atomové selhání Rusů. Jejich nejsilnější dělo na světě se zničilo samo. Jak je to možné?

Dělo 2S7M Malek je nejsilnější hlavňové dělo na světě, schopné střílet i atomovou municí. Tentokrát máme příklad neopatrnosti Rusů, která se stala pro službu osudnou. Vysvětlíme vám, jak k tomu došlo.

Na fotografii níže vidíme soupravu 2S7M Malka, které byla ustřelena hlaveň a jejíž posádka pravděpodobně zahynula. Za zmínku stojí, že 2S7M Malka ráže 203 mm střílí projektily o hmotnosti až 103 kg s výstupní rychlostí 960 m/s. Pokud ne střepiny, tak je zabila tlaková vlna.

Se vší pravděpodobností došlo k předčasné detonaci rozbušky, která je stále v hlavni, v důsledku přetížení, k němuž dochází při střelbě. Za normální situace je rozbuška „utržena“ a k detonaci dojde až po dopadu střely na zem.

Další možností je použití staré munice z dob SSSR, která je stará desítky let a navíc byla špatně skladována (např. pod mrakem). V průběhu času mění hnací náplně své vlastnosti, což může mít za následek odlišnou dobu hoření, která může například vytvářet mnohem vyšší nebo nižší tlak.

Tento problém je známý i u střeliva pro ruční zbraně. Střelec, který používá střelivo například z druhé světové války, se obvykle setkává s mnoha chybnými výstřely, ale může dojít i k tlakovým rázům nebo k zachycení střely v hlavni. Ten může způsobit podobný efekt jako diskutovaný 2S7M Malek, jen v miniaturním měřítku (pokud dojde k dalšímu výstřelu).

Třetí možností je, že ruští střelci prostě narazili na náboj z vadné série, což se také stává.

Zdroj: tech.wp.pl