Zbraň, kterou prezident Pavel daroval Zelenskému: Má číslo 22. Jedná se o speciální verzi české pistole CZ 75

Český prezident Petr Pavel během své návštěvy Ukrajiny oznámil navázání spolupráce mezi Českou republikou a Ukrajinou týkající se mimo jiné společné výroby letounů F/A-259. Svému ukrajinskému hostiteli také předal unikátní dar, jak píše web Ukranews.

Jedná se o speciální verzi pistole CZ 75, limitovanou edicí nazvanou Řád bílého lva. Jedná se o odkaz na nejvyšší řád, který může cizinec obdržet, a který byl založen v roce 1922 v Československu.

U příležitosti 100. výročí založení Řádu bílého lva objednala Kancelář prezidenta republiky v roce 2022 100 kusů speciální limitované edice pistole CZ 75. V roce 2022 se uskutečnilo slavnostní předávání Řádu bílého lva.

Výrobce, koncern Česká Zbrojovka, zdůrazňuje, že jde o první sérii zbraní na světě, jejichž pravost a jedinečnost je zaručena pomocí technologie blockchain. Po technické stránce se o to stará společnost BlockTrust a její platforma Web3-as-a-Service.

Podle výrobce je edice CZ 75 Řádu bílého lva bohatě zdobena českými národními symboly v podobě lipových listů a dvouocasého lva. Součásti zbraně jsou pozlacené.

Unikátní je i pouzdro, v němž byla zbraň uložena. Část pouzdra je vyrobena z javoru, boky jsou z kořene břízy a víko z ořechu. Prezident Zelenskyj obdržel pistoli podepsanou číslem 22.

Chlouba českého zbrojního průmyslu

Pistole CZ 75 je dílem koncernu Česká Zbrojovka. Pistole vyráběná od roku 1976 se vyznačuje moderními řešeními, díky nimž ji lze zařadit mezi takzvané „zázračné devítky“. Jde o zbraň na náboj 9 × 19 mm Parabellum se samonabíjecím závěrem a objemným zásobníkem na více než 10 nábojů.

Česká Zbrojovka je jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu a jedním z nejvýznamnějších výrobců zbraní na světě. O jejím významu jasně svědčí fakt, že před několika lety získala český symbol – Samuel Colt’s Manufacturing Company, kterou založil Samuel Colt.

Zdroj: redakce, ukranews.com, Česká zbrojovka