Tyto zbraně Rusy válcují. Proč jsou tak efektivní?

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, jaké zbraně jsou v současné době na frontě nejúčinnější.

Podle jeho slov jsou třemi největšími zbrojními prioritami dělostřelectvo všeho druhu a munice pro něj, systémy protivzdušné obrany a raketové systémy s vícenásobným odpalováním. Jaké zbraně z tohoto seznamu Ukrajina dosud obdržela?

„Nejlepší pomocí pro Ukrajinu jsou v tuto chvíli zbraně. Velmi si vážíme všeho, co je Ukrajině poskytováno. Makrofinanční pomoci, humanitární pomoci, pomoci při odminování, úsilí o obnovu. To vše je velmi důležité, ale bez úspěchu na frontě budou ostatní druhy pomoci bezvýznamné,“ poznamenal Kuleba na webu Ukrinform. Připomíná některé typy výzbroje, které byly podle něj dosud na Ukrajinu dodány.

Dělostřelectvo z Polska, Německa a Francie

Mezi zbraněmi, které putovaly na Ukrajinu, byly i samohybné kanónové houfnice AHS Krab ráže 155 mm, vyrobené v Hutě Stalowa Wola. Jedná se o zbraň, která tvoří páteř polského hlavňového dělostřelectva. Přednosti AHS Krab ocenili i samotní Ukrajinci, kteří si toto zařízení pochvalují mimo jiné pro jeho vysoký stupeň automatizace a manévrovatelnosti.

Dělová houfnice je umístěna na pásovém podvozku a je schopna střílet na vzdálenost až 37 km (tuto vzdálenost lze dále zvýšit použitím speciální munice). AHS Krab váží 48 tun a má udávanou maximální rychlost střelby šest ran/min.

Dalším zařízením, které si ukrajinští dělostřelci dobře cení, je německý Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000). Zbraň je výsledkem spolupráce zbrojních koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall. Samohybná kanónová houfnice o hmotnosti 57 t se vyrábí od roku 1996. Navzdory svým velkým rozměrům je schopna dosáhnout na silnici rychlosti až 60 km/h. Dosah této zbraně je 76 km. PzH 2000 má vysokou rychlost střelby 10 ran/min.

Ukrajinci mají také moderní samohybné houfnice CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’ARtillerie) ráže 155 mm, které jim dodala Francie. Systém je založen na podvozku nákladního automobilu Sherpa 6×6, který vyrábí francouzská společnost ARQUUS (dříve Renault Trucks Defense). Lze jej však namontovat i na jiné podvozky 6×6 nebo 8×8. Bojová hmotnost této zbraně je 18 tun a její dostřel dosahuje 40 kilometrů. Na zpevněných cestách dosahuje CAESAR rychlosti až 90 km/h.

Raketomety z USA a Spojeného království

Kromě toho je ukrajinská armáda vybavena raketovými systémy M270 dodanými Londýnem. Obránci rovněž obdrželi zásoby raket GMLRS s doletem přibližně 80 km. Systém M270 MLRS odpaluje střely země-země ráže 227 mm a jeho platformou je podvozek pásového transportéru M987.

Americké raketomety M142 HIMARS, odlehčená verze výše zmíněného systému M270 MLRS, si na frontě vedou velmi dobře. Za vývoj těchto zbraní je zodpovědná společnost Lockheed Martin. Systém využívá širokou škálu munice: MGM-140 ATACMS a GMLRS-U/AW, střely MLRS ráže 227 mm a kazetové střely se submunicí. Odpalovací zařízení je namontováno na nákladních vozidlech Oshkosh M1140 6×6, která mají dojezd 480 kilometrů a mohou vyvinout rychlost až 95 km/h.

Systém NASAMS pro Ukrajinu

Na seznamu vybavení, které putovalo na Ukrajinu, byl také systém NASAMS, který zajišťuje každodenní protileteckou a protiraketovou ochranu Washingtonu. Zbraně jsou výsledkem spolupráce mezi americkou společností Raytheon a norskou společností Kongsberg Defence & Aerospace. První generace těchto sad byla uvedena na trh v roce 1998.

NASAMS může bojovat proti cílům ve výšce do 15 kilometrů a do 20 kilometrů, pokud je použita střela AMRAAM-ER. Komplex přepravují nákladní automobily Scania P113. Jak napsal Lukasz Michalik, NASAMS měl být na Ukrajinu dodán v kompletní verzi, tj. v podobě hotových protiletadlových kompletů, včetně odpalovacích zařízení, radiolokačních stanic a systémů řízení palby a velení.

Zdroj: ukrinform.net