Vznik superkontinentu by mohl přijít za 250 milionů let. Pokud se v budoucnosti všechny současné kontinenty spojí, vědci předpovídají masové vymírání

Vznik superkontinentu na Zemi by mohl způsobit hromadné vymírání, které by ohrozilo lidskou populaci a všechny ostatní savce, kteří by v tomto období stále žili. Podle vědeckých odhadů by mohl vznik superkontinentu a s ním spojené extrémní klimatické změny přijít za přibližně 250 milionů let.

Studie uvedená na portálu Nature uvádí, že hlavním faktorem tohoto hromadného vymírání by byl tepelný stres způsobený zvýšenou sopečnou aktivitou, která by do atmosféry uvolnila dvojnásobek současných hladin oxidu uhličitého, starším sluncem, které by vyzařovalo více záření, a rozsahem vnitrozemských pouští v tropických oblastech.

Superkontinent Pangea Ultima se očekává, že vznikne, když se v budoucnosti všechny současné kontinenty spojí. edná se o první pokus modelování toho, jak extrémní klima může vzniknout v důsledku této geologické přestavby.

Simulace, která byla provedena, poskytla tektonické náznaky pro minulé hromadné vymírání a data, která by mohla být užitečná pro astronomii při hledání dalších obyvatelných planet.

Dle portálu The Guardian se v době Pangea Ultima očekávají dramatické teplotní extrémy, s větší vlhkostí než dnes na pobřeží a extrémně suchými podmínkami v rozlehlých vnitrozemských pouštích. Globální teploty by se mohly zvýšit o 15 stupňů Celsia (a až o 30 stupňů Celsia na pevnině) , což by svět uvrhlo do extrémního horka, který zažil naposledy v době permu a triasu před 260 miliony lety, kdy bylo vyhubeno více než 90 % druhů. Dlouhodobé období s teplotami nad 40 stupňů Celsia by bylo mimo tolerance mnoha životních forem.

Savci byli úspěšní v evoluci planety Země, zejména od vymření dinosaurů během posledního velkého hromadného vymírání, ale jejich schopnost přizpůsobit se teplu může být příliš pomalá. To zahrnuje i lidi, kteří na Zemi existují relativně krátkou dobu.

Portál News Week uvádí, že kromě přímých dopadů tepla by došlo k vážným problémům s dodávkou potravin kvůli kolapsu vegetace. Studie zdůrazňuje, že většina rostlin začíná trpět při teplotách nad 40 stupňů Celsia a úplně se rozpadne při teplotách 60 stupňů Celsia.

Autoři uznávají, že jejich předpověď má vysokou úroveň nejistoty kvůli ultra dlouhému časovému rámci, ale doufají, že tato studie, která byla iniciována během pandemického lockdownu, poskytne užitečné poznatky o minulých hromadných vymíráních a možné obyvatelnosti jiných planet.

Zdroje: News Week, Nature.com, The Guardian