Výkonné rakety s dlouhým doletem ATACMS z USA brzy na Ukrajině. Každá bomba při výbuchu vytváří velké množství střepin

Ukrajina pravděpodobně získá další střely MGM-140 ATACMS ve verzi M39 pamatující 90. léta, které jsou nicméně velmi účinné.

Střely M39 jsou rakety s doletem až 165 km vybavené pouze inerciálním navigačním systémem, který je méně přesný než satelitní systém, ale nižší přesnost kompenzuje obrovský náklad 950 pum M74 APAM pokrývající značnou plochu. 

Připomínají 590g koule o průměru 60 mm obsahující výbušnou nálož spolu se zápalnou látkou umístěnou ve wolframovém pouzdře. To zajišťuje, že každá bomba při výbuchu vytváří velké množství střepin, které mohou účinně zranit nejen vojáky, ale dokonce i trupy letadel a radarové antény v okruhu několika metrů. Kromě toho je zápalná látka rozptýlená při výbuchu určena k založení požárů, píše web Army Recognition.

Nyní lze také předpokládat, že Ukrajina dostane novější rakety s doletem zvýšeným na 300 km. V případě kazetové verze se jedná například o M39A1, kde sice došlo ke snížení počtu pum na 300, ale díky vylepšenému navigačnímu systému obohacenému o GPS se zvýšila přesnost.

Je také možné, že Ukrajina obdrží velmi zajímavou variantu M39A3 s protitankovými pumami Brilliant Anti-armour Technology (BAT), které mohou autonomně lokalizovat a napadat cíle, jako jsou tanky, pomocí akustických a tepelných senzorů podobných těm, které se používají například u dělostřeleckých granátů Bonus nebo SMArt 155.

Jisté jsou však dodávky střel rodiny M48, M57 a M57E1 obsahujících velkou bojovou hlavici WAU-23/B o hmotnosti kolem 200 kg v jednom, která může být buď tříštivě ničivá, nebo průbojná, určená k ničení pevných objektů, jako jsou bunkry. V případě M48 hlavice exploduje při nárazu do cíle, zatímco od varianty M57 je možné odpálit hlavici ve vzduchu nad cílem nebo se zpožděním po průniku například zemí.

Američané dodají na Ukrajinu do konce příštího týdne zásilku výzbroje, včetně balistických raket MGM-140 ATACMS, píše server Mil.

Jakmile americký prezident Joe Biden podepíše zákon o pomoci Ukrajině, dodávky zbraní začnou do konce týdne. Do měsíce se tak stabilizuje situace na frontě, neboť Ukrajinci v současnosti musí šetřit municí, což jim značně komplikuje schopnost bojovat s mnohem početnějším protivníkem.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, armyrecognition.com