Ukrajina získala vzácný odminovací systém. Raketa táhne prodlouženou výbušnou nálož nad minové pole

Podle záznamu na sociálních sítích používají Ukrajinci k odminování oblasti polský systém ZB-WLWD. Jedná se o vzácnou zbraň. Vysvětlujeme její možnosti.

Na internetu se objevilo video, na němž ukrajinští vojáci ze ženijně-sapérské jednotky střílejí z polského odminovacího systému ZB-WLWD.

Polský odminovací systém ZB-VLWD

Systém LWLD (Long-Long Loader Launcher) je určen k provádění průchodů v minových zátarasech pomocí výbušnin. Funguje podobně jako americké odpalovací zařízení M58 MICLIC nebo ruské UR-77. Raketa táhne prodlouženou výbušnou nálož nad minové pole, a jakmile ji shodí, obsluha nálož odpálí, čímž vyčistí minovou cestu, jak píše server Scribd.

Polský systém ZB-WLWD je vybaven 550kg podlouhlou náloží, která dokáže překonat minové pole o délce 100 m a šířce 5 m. Jeho charakteristickým rysem je kontejner pro odpálení tažné rakety spolu s nákladem, který je umístěn na dvounápravovém přívěsu.

Je pravděpodobné, že na Ukrajinu bylo z Polska převezeno jen velmi málo takových odminovacích systémů, protože ani samotná polská armáda se nemůže pochlubit jejich příliš velkými zásobami.

Zdroj: redakce, scribd.com