Vrtulník Black Hawk poprvé létal bez pilota. To je budoucnost

Vrtulník UH-60 Black Hawk poprvé absolvoval dvě mise řízené výhradně autonomním systémem Matrix. Test se uskutečnil na zkušebním polygonu Yuma v Arizoně, jak uvádí server Shephard Media.

Společnosti Sikorsky, Lockheed Martin a Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) poprvé předvedly, jak automatizovaný letoun UH-60 Black Hawk, řízený pouze systémem Matrix, plní typické mise vrtulníku, a to záchranné a zásobovací. Testovací mise začala pilotem řízeným letem vrtulníku. Po přistání spustili stroj a aktivovali automatický systém Matrix, který od té chvíle převzal kontrolu nad strojem.

Jeho prvním úkolem bylo dopravit 400 jednotek krve na vzdálenost 128 km, manévrovat nad údolím ve výšce menší než 60 m a autonomně přistát. V dalším testu Matrix předvedl své řídicí schopnosti během záchranné mise. Vrtulník se vznesl do vzduchu s externím nákladem o hmotnosti téměř 1 200 kg zavěšeným na 12m laně. Poté absolvoval 30minutový let až do určené přistávací zóny, kam pozemní posádka přenesla figurínu, která předstírala zranění.

Nejedná se o první bezpilotní let upraveného Blackhawku, ale je to poprvé, kdy vrtulník musí plnit tak složité úkoly. Na testy automatického vrtulníku UH-60 Black Hawk se podívejte na videu níže:

Ten byl přenesen na palubu vrtulníku a Matrix se s ním vydal na další cestu. Batdok, systémy monitorování zdravotního stavu integrované do systémů vrtulníku, předávaly pozemnímu lékařskému týmu údaje o pacientech v reálném čase. Samotný přístroj Matrix byl během obou testů ovládán obsluhou prostřednictvím tabletu.

Zdroj: redakce, shephardmedia.com