Robotická krysa se připravuje na záchranné mise. Dokáže se protlačit každou mezerou

Malá čtyřnohá robotická krysa může chodit, plazit se i lézt v ruinách zbořených domů. Po pádu se vždy opět postaví na nohy jako skutečný hlodavec.

Vědci z čínského Pekingského technologického institutu postavili robota inspirovaného krysami, který se dokáže protlačit těsnými prostory. Výzkumníci věří, že bude využívaný při pátracích misích v oblastech různých katastrof, kde by mohl zachraňovat lidské životy životy.

Během posledních testů se robotická krysa dokázala protáhnout i osmicentimetrovou mezerou, kde by například záchranářský pes neměl vůbec šanci, popisuje britský Daily Mail.

Podle výzkumníků byly krysy klíčovou inspirací pro mnoho vývojářů, pokud jde o robotiku. „Krysy, které žijí v jeskyních, přitahují pozornost díky své bezkonkurenční hbitosti a přizpůsobivosti,“ vysvětlil Qing Shi z Pekingského technologického institutu. „Vynaložili jsme mnoho úsilí, abychom napodobili pohybové charakteristiky krys,“ dodal.

Čtyřnohý robot, zvaný SQuRo, se může krčit, stát, chodit, plazit a otáčet se stejně jako skutečná krysa a dokonce unese náklad rovnající se 90 procentům své vlastní hmotnosti.

Vědci doufají, že robotická krysa bude jednoho dne pomáhat při pátracích a záchranných misích. „Hlavně proto, že má schopnosti hbitě procházet úzkými prostory i členitým terénem a provádět další úkoly, jako je detekce nebo přeprava malého nákladu,“ řekl Qing Shi

Zdroj: Daily Mail