Vědci vyvinuli výkonný a cenově dostupný palivový článek poháněný močovinou

Vědci z Korejské námořní a oceánské univerzity vyvinuli palivový článek, který funguje na močovinu, chemickou látku, která se odpařuje z moči, ale nyní se syntetizuje ze čpavku. O této technologii napsal server Tree Hugger.

Výzkumníci močovinu popisují jako molekulu bohatou na dusík, která se hojně používá v hnojivech a je také ve velké míře přítomna v odpadních vodách. Zde je další dobrý důvod, proč ji přestat splachovat.

Podle výzkumného týmu vedeného profesorem Kyu-Jung Chae z Korejské námořní a oceánské univerzity jsou nové přímé močovinové palivové články (DUFC) levné a výkonné.1 „Podařilo se nám dosáhnout vysoké hustoty výkonu v palivovém článku na bázi močoviny s použitím levných materiálů,“ zdůrazňuje Chae. „Náš výzkum tak rozšiřuje možnosti močovinových palivových článků a podporuje jejich komercializaci.“

Získat močovinu z odpadní vody však bude mnohem těžší než ji získat z moči, což se již tisíce let děje vařením nebo odpařováním v solárních pánvích. To by mohl být další velmi dobrý důvod, proč mít v našich domácnostech toalety oddělující moč, zejména v dnešní době energetické nejistoty a vysokých cen.

Moč versus Slunce

Srovnejte energii z moči se solární energií. K uchovávání slunečního záření potřebujete velké drahé baterie, ale moč můžete uchovávat v nádrži ve dne i v noci, v létě i v zimě. Pak ji přečerpáte do palivového článku poháněného močí a máte elektřinu, když ji potřebujete.

Teoreticky bychom mohli mít auta poháněná palivovými články, která natankujete u pumpy, když přijedete na dálniční odpočívadlo, hlavní sběrnu moči. Není to tak, že bychom nebyli zvyklí dávat močovinu do svých aut. Výfukový olej (DEF) používaný v motorech Mercedes BlueTEC je jen močovina a voda a výrobci DEF museli vydat varování pro majitele aut, aby do nádrže DEF nemočili.

To všechno není vtip, ale další důvod, proč je náš současný systém míchání moči a jejich splachování pitnou vodou tak hrozný nápad. Obojí jsou cenné zdroje, které se používají už tisíce let. Teprve posledních 150 let jimi plýtváme, a to teprve od posledních 100 let, kdy jsme měli Haber-Boschovu technologii na výrobu čpavku ze zemního plynu. Nedávno jsme viděli, co se stalo ve Velké Británii, když ceny plynu vyletěly do nebes: přestali vyrábět hnojiva a došel jim průmyslový oxid uhličitý.

Tváří v tvář klimatické krizi jsme vše přehodnocovali. Je čas přehodnotit naše vodovodní potrubí, abychom zachytili hodnotu zdrojů, které nyní ředíme a splachujeme. Mít alternativní zdroje močoviny, které se nevyrábějí z fosilních paliv, dává smysl. To, že bychom z nich mohli získávat elektřinu, je obrovský bonus.

Zdroj: treehugger.com