Velký bratr. Čína rozpoznává opice v přírodě. Budou novou technologii zavádět i v ulicích?

V technologickém závodě Čína dohnala a v některých oblastech dokonce překonala západní demokracie. Číňané jsou známí například díky IT systémům monitorujících činnost společnosti.

Číňané mohou odhadnout vzdělávací a profesní potenciál jednotlivých lidí na základě toho, co vidí kamery a co říkají počítače. Vědci tam již dlouho zdokonalují nástroje pro rozpoznávání obličeje. Stále však nejsou dostatečně citlivé, nevidí nuance emocí vložené do výrazů obličeje. Ale to se brzy má změnit. A to díky opicím.

Staví se totiž monitorovací systém opic v džungli. Speciální čočky, které registrují ústa, umístí na výsledné snímky extrémně přesné mřížky, aby změřily charakteristické body ve výrazu opice. V budoucnu nebude problém najít jednu se stejnou tváří a nikoliv další z tisíců podobných zvířat dovádějících ve volné přírodě.

Čínští vědci pracují na technologii pro automatické rozpoznávání čenichů. Čínské úřady tvrdí, že cílem je zlepšit výzkum těchto ohrožených opic obývajících hory Qin Ling v severní Číně. Ale ne každý věří, že toto je jediný cíl experimentu.

brown monkey sitting on gray concrete surface during daytime
Sooraj Kabeer / Unsplash.com

Systém má být integrován s infračervenými kamerami instalovanými ve volné přírodě, aby automaticky rozpoznal opice, dal jim jména a katalogizoval jejich chování.

Opice nebudou spolupracovat

V současné době je systém v experimentální fázi a je schopen rozpoznat přibližně 200 jedinců s účinností až 94%. Informovala o tom Xinhua s odvoláním na Zhang He, člena výzkumného týmu na univerzitě v severozápadním Xianu.

Čína je jedním z globálních lídrů v oblasti automatického rozpoznávání obličeje člověka, což vyvolává kontroverze. Organizace pro lidská práva opakovaně obviňovaly komunistické úřady v Pekingu z používání nejpokročilejšího systému elektronického sledování občanů na světě. Někteří komentátoři to srovnávali s antiutopickými vizemi v románech Georga Orwella.