Vynález britských vědců: Dokáží vyrobit elektřinu z lidských exkrementů

Britští vědci vyvinuli technologii, která přeměňuje lidské výkaly na elektřinu. Díky němu budeme moci v budoucnu nabíjet své chytré telefony močí, píší vědci na svém webu.

Rostoucí ceny plynu a dalších fosilních paliv v poslední době vedly k drastickému nárůstu cen elektřiny. Vědci z celého světa pracují na technologiích, které by nám umožnily stát se nezávislými na fosilních palivech a napájet naše domovy čistou a zároveň velmi levnou obnovitelnou energií.

Významného úspěchu v této oblasti dosáhli vědci z Velké Británie. Představili nový typ palivového článku, který dokáže přeměnit lidské exkrementy na energii.

Odborníci z Bristolského bioenergetického centra poprvé představili svůj projekt nazvaný „power of urine“ před dvěma lety během festivalu Glastonbury. Tam prokázali, že moč lze použít k výrobě elektřiny s malým výkonem. Vyrobená energie by mohla být použita k napájení žárovek, robotů nebo našich chytrých telefonů. Během pěti dnů festivalu bylo tímto způsobem vyrobeno 300 watt hodin energie. Tato energie by dokázala napájet jednu 1W žárovku po dobu 300 hodin nebo 10 žárovek po dobu 30 hodin.

Vědci samozřejmě neztráceli čas a posledních několik let věnovali vývoji projektu nové generace mikrobiálního palivového článku. Článek se skládá z několika modulů, které vypadají jako klasické baterie, ale jsou naplněny koloniemi mikrobů. Mikrobi se živí organickými látkami, které pak rozkládají na chemickou energii. Ta se následně přemění na čistou odpadní vodu a elektřinu.

Nová technologie má nepochybně velkou budoucnost, ale je třeba ji ještě zdokonalit. Jednou z výzev, kterým tým v současné době čelí, je zmenšení velikosti palivových článků. Jde o to, že je lze umístit do cihel a zabudovat do stěn domů. Tímto způsobem by se domy mohly stát energeticky soběstačnými a vyrábět elektřinu pro napájení různých zařízení, jako jsou mimo jiné chytré telefony.

Zdroj: bristolroboticslab.com