Vědci upozorňují na velké zdravotní riziko – syntetická barviva v potravinách

Spotřeba chemicky upravovaných potravin výrazně roste. Zatímco potravinářskému průmyslu stoupají zisky, zdraví lidí globálně klesá, uvedl odborný web Science Alert.

Potravinářský průmysl používá syntetická barviva, aby jídlo vypadalo lákavěji. Zákazníci poté za něj utrácejí více peněz a nadnárodním potravinářským gigantům značně rostou zisky.

První potravinářská barviva byla vytvořena z černouhelného dehtu už koncem 19. století. Dnes se většinou vyrábějí z chemikálií odvozených z ropy.

Profesor Lorne J. Hofseth z University of South Carolina varuje před zvýšenou spotřebou těchto ultraprůmyslově vyráběných potravin. „Červené barvivo se přidává do masa, uzenin, sladkostí i nealkoholických nápojů,“ říká. Takto průmyslově upravované potraviny jsou podle něho velkým rizikem pro růst karcinomů v lidském organismu.

„U průmyslově vyráběných potravin mne nejvíce znepokojuje, jak jsou barevné. Vidíme to v mnoha lahodných jídlech a pamlscích. Většina z těchto barev je syntetická a používá se běžně do cukroví, marmelád, omáček i šunky. Existují určité důkazy, že tato umělá potravinářská barviva mohou v těle spouštět rakovinotvorné procesy,“ uvádí profesor Hofseth.

I když výzkum potenciálního rizika rakoviny u syntetických potravinářských barviv teprve začíná, Hofseth věří, že se už teď řada zákazníků bude dvakrát rozmýšlet, co si ze supermarketu odnese domů.

Výrobci potravin upřednostňují syntetická barviva před přírodními barvivy, jako je například extrakt z červené řepy, protože jsou levnější, zářivější a déle vydrží. Výrobci proto už během minulého století vyvinuli stovky syntetických potravinářských barviv a většina z nich byla toxická. To znamená, že mohla ovlivnit i DNA.

Když dojde k poškození DNA na genech, může to vést k mutaci, která buňce řekne, aby se nekontrolovatelně dělila a změnila se v rakovinovou. Dlouhodobé špatné stravovací návyky mohou vést k i ke skrytému zánětu nízkého stupně, který je bez znatelných příznaků. Zánětlivé molekuly ale postupně poškozují zdravé buňky. Což je opět riziko vzniku karcinomu.

„A konečně umělá potravinářská barviva mohou být zvláště nebezpečná pro děti. Je známo, že děti jsou zranitelnější vůči toxinům, protože jejich těla se stále vyvíjejí,“ varuje Hofseth, který věří, že zvláště v tomto případě možná dojde ke změnám stravovacích návyků. „Pár pamlsků nezpůsobí rakovinu, ale dlouhodobá a pravidelná konzumace může být problém,“ říká. Přitom stačí podle něho jen jíst méně barevných a ultrazpracovaných průmyslových potravin.

Zdroj: Science Alert