V New Yorku vzniká mrakodrap plně poháněný elektrickým proudem

První plně elektrický mrakodrap v New Yorku je téměř připraven pro své obyvatele. Jeho dokončení se očekává v průběhu roku 2024. V mrakodrapu 505 State Street bude celkem 440 bytů zcela poháněných elektřinou. Developeři, kteří za tímto projektem stojí, doufají, že bude prvním z mnoha.

Společnost Alloy označuje budovu 505 State Street v centru Brooklynu jako uhlíkově neutrální bydlení bez kompromisů. Je vybavena elektrickými indukčními sporáky, elektrickými sušičkami s tepelným čerpadlem a plně elektrickým vytápěním v celé budově, uvádí portál The Cool Down. Budova je také navržena tak, aby minimalizovala vlastní spotřebu energie – díky silně izolovaným stěnám a oknům s trojitým sklem.

Plně elektrický mrakodrap, který nabízí bydlení ve 44 patrech bude poháněn místními obnovitelnými zdroji, což zajistí jeho uhlíkově neutrální provoz po celý rok. Aby developeři povzbudili rezidenty k více šetrnému životu, vzniká zde také 200 parkovacích míst pro jízdní kola. Společnost Alloy doufá, že čím více se další developeři dozvědí o výhodách čisté obnovitelné energie šetrné k planetě, tím více bude přibývat obdobných projektů, píše portál 505 State Street.

Vzhledem k dnešní ekologické situaci se stále více developerů snaží zohlednit svou ekologickou stopu. Velké stavby, jako jsou mrakodrapy, patří k těm nejobtížněji ekologicky šetrným. Stále více architektů však začíná k těmto projektům přistupovat kreativně. Vznikají tak například dřevěné mrakodrapy, které se začínají objevovat po celém světě, nebo upcyklovaný mrakodrap v Sydney.

Zdroj: TCD, 505 State Street