Představte si tichý, plně elektrický dron s nulovými emisemi. Nenápadný ve městě a vysílaný na „tajné mise“. O co jde?

Novinkou start-upu z Floridy (USA) je plně elektrický dron s označením Silent Ventus, který nevydává hluk. Mohl by se použít kdekoli, nenápadně a neobjeven, od pátracích, záchranných operací až po ty vojenské. Vize je tady a běží na iontový pohon.

Jak se uvádí na webu InterrestingEngineering, minulý měsíc technologický startup se sídlem na Floridě s názvem Undefined Technologies odhalil nový estetický design svého tichého dronu eVTOL (plně elektrického) s názvem Silent Ventus s iontovým pohonem. „Silent Ventus je názorným příkladem našeho záměru vytvořit udržitelné, progresivní a méně hlučné městské prostředí,“ uvedl v prohlášení Tomáš Přibanič, zakladatel a generální ředitel společnosti Undefined Technologies.

Koncepční vozidlo využívá technologii založenou na aktivaci iontového mraku obklopujícího dron. To mu umožňuje generovat vysoké úrovně iontového tahu v atmosférickém vzduchu a letět téměř v tichosti. Hluk, který dron produkuje je pod hranicí 70 dB, což je zhruba hlučnost běžné pračky.

Podle webových stránek Undefined Technologies dron dnes využívá inovativní fyzikální principy, díky čemuž lze používat iontový pohon v atmosférických podmínkách s vynikajícím výkonem až 160 % ve srovnání se současnými technologiemi iontových trysek.

Současný model dronu vytváří hladinu hluku pod 70 dB. Díky tomu by byl ideální pro použití v obytných zónách, kde se přijatelné hladiny hluku pohybují od 50 do 70 dB. Průlomový vývoj vytváří technickou a komerční příležitost pro použití dronů s iontovým pohonem pro různé civilní a vojenské aplikace, včetně doručování zásilek a sledování.

Pro srovnání, většina dronů produkuje hluk 85 až 96 dB. Čas ukáže, zda nové „tiché“ drony zahájí novou éru, která si nevybere žádnou daň na okolním prostředí.

Zdroj: interestingentineering.com, undefinedtechnologies.com