Stavební zlato. Mrakodrapy ze dřeva jsou rostoucím trendem

Dřevěné mrakodrapy jsou pevné, ekologičtější a neskutečně hezké stavby. Je vidět, že zájem o stavbu mrakodrapů ze dřeva roste, ale bude tento trend natolik silný, že ovládne stavebnictví? Určitě existují určité výhody a potenciální nevýhody.

Cementářský průmysl je spojen s emisemi prachu a skleníkových plynů, což v konečném důsledku není lhostejné pro životní prostředí. Hledání nejrůznějších alternativních způsobů výstavby budov je pochopitelným směrem, jak snížit škodlivý dopad na planetu a zároveň uspokojit rostoucí poptávku lidí.

Velmi zajímavým příkladem jsou výškové budovy ze dřeva. Většina lidí si snadno představí malý dřevěný bungalov, ale co když zmíníme mrakodrapy ze stejného materiálu? Pak se na tvářích mohou objevit překvapené výrazy.

Ricky McLain ze společnosti WoodWorks pro magazín Vox vysvětluje, že počet projektů dřevostaveb ve Spojených státech jednoznačně roste. Stále se jedná o malé procento z celkového fondu, ale už jen tento vzestupný trend je pozoruhodný.

Proč roste zájem o dřevostavby?

Masivní sloupy, nosníky a speciálně upravené panely z tohoto materiálu jsou v podstatě pevné, vypadají hezky, a jako by to nestačilo, jejich výroba je lepší pro životní prostředí než další brodění v rostoucí džungli betonu a oceli.

Tim Gokhman, stavební developer, vysvětluje, že ho k tomuto tématu zpočátku přitahovala samotná estetika. Nelze popřít, že dřevěné mrakodrapy působí na lidskou představivost a přitahují pohledy, ale rozhodnutí postavit tento typ stavby ovlivňuje mnohem více věcí.

I téma financování a pojištění se u takových projektů liší, ale do hry vstupuje i téma BIM neboli informačního modelu budovy. Jedná se o moderní technologii modelování budov, která je podobná plánům zobrazeným prostřednictvím trojrozměrné grafiky. Při stavbě dřevěného mrakodrapu hraje nesmírně důležitou roli, protože, jak vysvětluje inženýr Jordan Komp, zde nelze jen tak rychle přidat trochu více betonu a v případě problémů je třeba dovézt například další speciálně vyrobené nosníky a smířit se tak s několikaměsíčním zpožděním projektu.

Komponenty, které umožňují stavbu dřevěných mrakodrapů, pocházejí z velké části z Japonska, Německa a Rakouska, takže jejich přeprava musí být dobře naplánována. Stojí za zmínku, že na rozdíl od běžných asociací nejsou tyto dřevěné sloupy a trámy hořlavé a musí projít zkouškami, aby se to prokázalo.

Není pochyb o tom, že stavba dřevěného mrakodrapu má své mouchy, se kterými je třeba počítat. Přesto nelze přehlížet potenciální výhody, které dalece přesahují pouhou ekologii. Pokud je vše pečlivě naplánováno a není třeba nouzově objednávat další prvky, pak může být výstavba takové budovy mnohem rychlejší než u tradiční betonové konstrukce. Mimochodem, na stavbu je potřeba méně pracovníků a celá věc se trochu podobá skládání kostek Lega z hotových dílů.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že developeři volí také hybridní řešení, kdy je dřevěná pouze část konstrukce.

Zdroj: redakce, voxmagazine.com