Bicykl s hranatými koly. Neobvyklý design opravdu jezdí

Ukrajinský inženýr žijící v Kanadě se rozhodl popřít vše, co o jízdních kolech víme, a vytvořil bicykl, kterému dal hranatá „kola“.

Ačkoli by pohled na pohybující se neobvyklou konstrukci mohl být spojen s nějakým optickým klamem, vůbec tomu tak není. Kolo se skutečně pohybuje, i když ne tak, jak bychom očekávali.

Jeho hranatá kola jsou totiž nehybná. Jsou jakýmsi rámem, na němž jsou nataženy koleje připomínající pneumatiku jízdního kola. Právě jejich pohybem se vozidlo pohybuje, i když jeho pohyb má více společného s tankem než s klasickým jízdním kolem.

Ukázalo se však, že největší konstrukční výzvou není samotná konstrukce hnacího ústrojí, ale způsob přenosu síly. Typické řešení známé z jízdních kol v podobě řetězu překlenutého ozubenými koly zde nebylo použitelné. Místo toho Sergej Gordějev použil mechanismus, který mění otáčení klik na pohyb pásů, píše web Gizmodo.

Výsledek je velkolepý. Přestože je celý pohon poměrně hlučný, odpor vytvářený mechanismem je velmi vysoký a rychlost kola je nízká, kolo skutečně jede, a to i přes nehybná hranatá „kola“.

Kromě hobbystických, nadšenecky stavěných konstrukcí však tyto nápady nenašly praktické uplatnění. Lze předpokládat, že podobně tomu bude i v případě neobvyklého jízdního kola Sergeje Gordějeva – ačkoli se z konstrukčního hlediska jedná o nepochybně pozoruhodný kus, jeho užitečnost je přinejmenším sporná.

Zdroj: redakce, gizmodo.com