Útoky na ruské území. Putin přišel za dva dny o stovky milionů dolarů

Na vojenském letišti v Kursku došlo k výbuchu, což je další podobný incident během dvou dnů. Dříve neidentifikované zbraně zasáhly letiště poblíž ruských měst Rjazaň a Saratov. Všechny útoky mají jednoho společného jmenovatele: jejich cílem jsou základny, kde jsou umístěna letadla zapojená do války na Ukrajině. O co všechno Rusko přišlo?

Jak jsme psali na našich stránkách, při nedávných explozích byly poškozeny dva bombardéry Tu-95 a jeden Tu-22M3. Jedná se o strategické a velmi nákladné stroje; jednotková cena prvního se pohybuje kolem 30 milionů dolarů (v přepočtu cca 693 milionů Kč) a druhého kolem 40 milionů dolarů (v přepočtu cca 924 milionů Kč).

Tentokrát výbuch u Kurska nezpůsobil větší škody, ale samotný fakt, že byl tento útok proveden, by měl být pro Kreml alarmující. Stačí zmínit, že po zahájení invaze na Ukrajinu bylo letiště vyloučeno pro civilní letadla. Satelitní snímky ukazují, že je nyní základnou pro letadla jako Su-25, Su-30SM a Ka-52. Pachatelé útoku proto s největší pravděpodobností mířili na tyto struktury. Vysvětlujeme jejich možnosti.

Ruské letadlo na mušce

Víceúčelový bojový letoun Su-30SM je jedním z nejmodernějších a zároveň nejdražších letounů ruského letectva. Hodnota jednoho letounu se blíží 50 milionům dolarů(v přepočtu cca 1,1 miliard Kč). Tyto letouny jsou mimo jiné součástí 14. stíhacího leteckého pluku dislokovaného v Kursku a účastní se náletů na Ukrajině, jak píše server Aero Corner.

Stroje Su-30SM byly vyvinuty konstrukční kanceláří společnosti Suchoj a patří do generace 4++. Jedná se o dvoumístné víceúčelové stroje, které se používají k ničení cílů ve vzduchu, na zemi i na moři. Letouny jsou vybaveny zařízením pro identifikaci přítele či nepřítele a jejich výzbroj zahrnuje rakety vzduch-vzduch, nadzvukové protilodní střely a protiletadlové střely Oniks.

Ka-52 „Aligátor“ je vedoucím vrtulníkem Rusů a je také nejčastěji ničeným leteckým strojem na ukrajinské frontě. Cena jednoho z nich se pohybuje kolem 16 milionů dolarů (v přepočtu cca 369 milionů Kč). Mají výkonnou výzbroj, která zahrnuje řízené střely, kanon Šipunov 2A42 ráže 30 mm a laserem naváděnou střelu AT-12 Vichr se zaměřovacím systémem I-251V Shkval.

Ka-52 je dvoumístný útočný stroj, vybavený dvěma motory Klimov VK-2500 o výkonu 2440 koní. Charakteristickým rysem vrtulníku je systém dvou protiběžných rotorů. Tyto stroje se sériově vyrábějí od roku 2008, jak píše server Ukrinform.

Su-25 je dvoumístný útočný letoun konstrukce Suchoj, který se sériově vyrábí od roku 1980. Výzbroj letounu je nesena prostřednictvím devíti pylonů a může zahrnovat střely vzduch-země Ch-23, Ch-25ML, R-3S a R-60, stejně jako rakety vzduch-vzduch. Kromě toho byl letoun vybaven dvouhlavňovým kanónem GSz-30-2 ráže 30 mm s rychlostí střelby 3 000 ran za minutu.

Zdroj: redakce, aerocorner.com, ukrinform.net, Wikipedia, army-technology.com