Útok na ruská letiště. Které bombardéry Ukrajinci poškodili?

Na letištích poblíž ruských měst Rjazaň a Saratov došlo k explozím, které poškodily dva bombardéry Tu-95 a jeden Tu-22M3. Existuje podezření, že za útoky stojí prototyp ukrajinského dronu s doletem 1000 km, jak uvedl server DW.

K výbuchům došlo v pondělí 5. prosince na letišti Djagilevo v Rjazaňské oblasti a Engels-2 v Saratovské oblasti. Jedná se o důležitá zařízení ruské armády, kde jsou umístěny některé ruské strategické bombardéry. Existuje proto podezření, že výbuchy mohly být výsledkem plánované operace Ukrajinců. Vysvětlujeme, jaké jsou možnosti poškozených ruských bombardérů a proč je jejich ztráta pro Moskvu vážnou ranou.

Ruské strategické bombardéry

Tu-22M3 je nadzvukový bombardér dlouhého doletu, který se objevuje také pod označením Tu-26 (v kódu NATO: Backfire). Stroj vyvinula ruská letecká společnost Tupolev a za jeho výrobu odpovídá Kazaňský svaz leteckého průmyslu. Těsně před ruskou invazí na Ukrajinu tyto stroje často létaly v blízkosti polských hranic.

Charakteristickým rysem Tu-22M3 je proměnlivá geometrie křídla, která mu umožňuje provádět nadzvukové lety a provádět bombové a raketové údery na pozemní cíle nacházející se v operační zóně nepřítele. Hmotnost prázdného letounu přesahuje 53 tun, bombardér může nést až 24 tun výzbroje, jak uvádí server Army Technology.

Stroj je poháněn dvěma motory Kuzněcov NK-25, které mu umožňují dosáhnout maximální rychlosti 2 300 km/h. Tu-22M3 může létat ve výšce 14 km a má operační dolet 7 000 km. Letoun může mimo jiné nést řízené střely Ch-15 a Ch-22 a hypersonické střely Ch-47M2 Kinžal s doletem až 2000 km.

Letouny Tu-95 zase tvoří páteř ruského strategického letectva, takže ztráta kteréhokoli z těchto letounů je pro Kreml bolestivou ranou. Stroje mohou létat ve výšce 13,5 km a jsou schopny strávit ve vzduchu až 14 hodin bez doplňování paliva. V roce 1961 speciálně upravená verze tohoto bombardéru shodila na souostroví Nová Země největší leteckou vodíkovou bombu v historii (tzv. Car Bomba), jak píše server Aero Corner.

Tu-95 má prázdnou hmotnost až 80 tun a může letět rychlostí až 830 km/h. Stroj je vybaven čtyřmi motory Kuzněcov NK 12 a jeho výzbroj tvoří letecké pumy, rakety, dva palubní kanóny AM-23 a dva dvouhlavňové kanóny GSz-23 ráže 23 mm.

Zdroj: redakce, army-technology.com, aerocorner.com, dw.com