USA nasadily v Rumunsku nejnovější protidronový systém M-LIDS

Rumunská protivzdušná obrana se dočkala překvapivé posily v podobě amerického protidronového systému M-LIDS, který byl nasazen v rámci americké 101. výsadkové divize, jejíž jednotky jsou v zemi aktuálně rozmístěny.

Pomocí systému M-LIDS vyráběného několika dodavateli amerického obranného průmyslu, včetně společností Raytheon, SRC a Northrop Grumman, jsou vojáci schopni identifikovat, sledovat a zničit hrozby pomocí kombinace elektronického boje a velkorážních kulometů. Systém je schopen detekovat a porazit nejběžnější typy dronů, které by mohly být použity ke sledování nebo útoku na přátelské síly.

M-LIDS (Mobile-Low Integrated Defeat System) je nejnovější sériově vyráběný systém proti dronům v americké armádě. Systém zahrnuje vlastní radar AN/TPQ-50, termální senzory, směrové senzory, elektronický boj a 30mm automatický kanon XM914.

M-LIDS byly zatím mimo USA spatřeny pouze v Kuvajtu. V současné době je prioritou plánů Pentagonu objednat celkem 45 těchto systémů k posílení pěti divizí.

Výskyt M-LIDS v Rumunsku je vlastně docela očekávaný, protože tato země NATO byla již opakovaně ostřelována Ruskou federací drony Šáhid.

Zdroj: Defense Express