Mikrovlnné dělo Leonidas zničí celý roj dronů. Úspěšný test! Americká armáda brzy obdrží prvních 12 prototypů

Společnost Epirus dokončila zkoušky výkonného mikrovlnného děla, které lze použít k vyřazení celých rojů dronů a pokročilé elektroniky. Americká armáda brzy obdrží prvních 12 prototypů připravených k použití. Mít takovou zbraň má značný význam tváří v tvář moderním válkám, v nichž je používání bezpilotních prostředků stále populárnější.

Vzhledem k tomu, že se ve válkách stále častěji využívají bezpilotní letouny, ať už v podobě průzkumných bezpilotních letounů, cirkulující munice nebo malých bezpilotních letounů FPV, jsou prostředky pro boj s takovými letouny pro vojáky stále cennější.

Leonidas se bude bránit proti dronům
Systém proti dronům Leonidas si americké ministerstvo obrany objednalo v roce 2021 a právě dokončilo jeho závěrečné přejímací zkoušky, takže je připraven k vojenskému použití, píše portál Defensenews. Bude součástí systému IFPC, který slouží k ochraně stacionárních a polostacionárních zařízení před drony, raketami, ale i raketovým dělostřelectvem a palbou řízených střel. Kromě mikrovlnného kanonu Leonidas bude systém obsahovat také laser a těžko sestřelitelné střely.

Leonidas je originální výrobek společnosti Epirus, který má být nákladově efektivním způsobem boje proti rojům dronů. Namísto použití drahých raket k odražení útoku roje levných dronů jednoduše využívá mikrovlnný zářič k neutralizaci velkého počtu cílů s „téměř okamžitým účinkem“. Operátoři Leonidasu mohou přesně a bezpečně ovládat mikrovlnné impulsy vysílané zařízením, aby mohli čelit útokům následných rojů bez rizika přehřátí.

Úspěšné testování
Systém Epirus úspěšně prošel vládními přejímacími testy. V řadě scénářů byla mikrovlnná zbraň „zatížena“ velkým množstvím různých cílů a byla schopna prokázat uspokojivou schopnost ničení rojů a spolehlivost. Bude nadále vyhodnocován a testován armádou, která jej zařadí do své taktiky a postupů operačního použití.

Americká armáda obdrží 12 prototypů během několika dní a další tři v blízké budoucnosti, kdy budou podrobeny ještě dalším vývojovým zkouškám. Operační testování je plánováno na rok 2024, aby pomohlo vyvinout taktiku a způsoby jejich co nejefektivnějšího využití.

Zdroj: Defensenews