Ukrajinský tank T-84U. To je nejnovější vybavení ukrajinských obrněnců, které je už na frontě

Na sociálních sítích se objevilo krátké video, na kterém je vidět ukrajinský tank. Jedná se o T-84U – nejnovější vybavení ukrajinských obrněných jednotek a zároveň dílo domácího průmyslu. Jak ukazuje video, minimálně jedna kopie se již používá v boji. Vysvětlíme vám, co je to za stroj.

Tank T-84U je dílem charkovského závodu Malyšev. Tank je hloubkovou modernizací modelu T-80UD, jejímž cílem, kromě zvýšení schopností stroje bylo odstranit ruské komponenty a nahradit je zařízením vyrobeným ukrajinským průmyslem, jak napsal server Defence 24.

Nejdůležitější změny

Klíčovou změnou je nový pohonný systém. Motor 6TD-2 o výkonu 1200 koní (o 200 koní více než u předchozí verze) a instalace dalšího pomocného zdroje energie, které pohání tank, když hlavní motor nepracuje.

Další důležitou úpravou je změna věže. Ruská litá věž byla nahrazena ukrajinskou konstrukcí ze svařovaných pancéřových desek. Nový je také reaktivní pancíř a seznam změn a doplňků zahrnuje ukrajinský 125mm kanón KBA-3 a systém řízení palby včetně termovizního zaměřovače. Tank byl také vybaven modulem satelitní navigace a novým komunikačním systémem pro šifrovanou komunikaci.

Výroba před ruskou agresí

Důležité je, že model T-84U není postaven od nuly. Nové tanky jsou vytvořeny na základě modernizovaných strojů T-80UD. Podle sdělení Malyševského závodu byl první tank T-84U dokončen 12. srpna 2021.

Není známo, kolik strojů bylo dokončeno před ruskou agresí, ale zveřejněné záběry dokazují, že zařízení je používáno v boji. Předválečné plány počítaly s objednáním přibližně 160 tanků tohoto typu, které by vybavily 3-4 obrněné prapory.

Zdroj: defence24.pl, Wikipedia