Ukrajinské vrtulníky Mi-8 v riskantních manévrech drtí zaskočené Rusy

Ukrajinci čas od času ukazují záběry z bojových misí vrtulníky Mi-8. Nejnovější z nich ukazuje dvojici vrtulníků provádějící útok pomocí neřízených raket. Stroje letí při zemi, což je ve skutečnosti snaha vyhnout se zaměření nepřátelskými radary. Připomeňme si, k čemu tyto vrtulníky slouží.

Odborníci provozující profil OSINTtechnical na Twitteru upozornili na video zachycující dynamickou akci s účastí ukrajinských vrtulníků Mi-8. O tom, kde a kdy bylo pořízeno, je známo jen málo, ale záběry dobře ilustrují schopnosti ukrajinských pilotů. Stroje létají velmi nízko nad zemí. Tak se snaží skrýt před nepřátelskými radary a letadly.

Ukrajinské Mi-8 létají v malé výšce

Tento typ taktiky se často označuje jako NAP (Nap-of-the-earth) nebo „objímání země“. Používá se u vojenských letounů, které nejen létají v malé výšce, ale také využívají geografických vlastností terénu, např. údolí, kopců atd. k utajení své přítomnosti. NAP se nejlépe hodí pro vrtulníky, které mají větší manévrovací schopnosti a zároveň nižší rychlost. Mohou se skrývat za budovami, létat i mezi stromy nebo nad hladinou řeky či jezera, jak lze vidět na videu níže.

Dobrým příkladem se zdají být záběry z Ukrajiny. Extrémní manévry pilotů Mi-8, jednoho z nejoblíbenějších vrtulníků na světě, jsme již opakovaně popisovali. Mi-8 (v kódu NATO Hip) byl vyvinut v konstrukční kanceláři Michaila Mila na počátku 60. let. Vrtulník měl nahradit lehčí Mi-4. Jeho první prototyp byl testován v roce 1962, ale nesplnil všechny požadavky. Teprve verze z roku 1963 získala kladná doporučení a v roce 1965 byla zahájena sériová výroba, jak uvádí server Military Factory.

Zdroj: redakce; Military Factory