Největší ruská jaderná ponorka dosloužila. Luxus na palubě, o kterém se jiným námořníkům mohlo jen zdát

To je definitivní konec ponorek, známých v kódu NATO jako Typhoon. Největší ponorky na světě byly postaveny pro úder silnými jadernými raketami. Poslední z nich, s názvem Dmitrij Donskoj, zůstala ve službě bez přímé viditelnosti až do roku 2022, ale bylo rozhodnuto urychlit její stažení, píše Newsweek.

Plavidla projektu 941 jsou největšími ponorkami, jaké kdy byly postaveny. Byly určeny ke specifickému účelu: měly sloužit jako oceánská odpalovací platforma pro jaderné střely s mezikontinentálním doletem. V osmdesátých letech bylo jejich úkolem nepozorovaně proniknout do arktické oblasti, kde pod ledem v hloubce až 400 metrů mohly týdny čekat na rozkaz k jadernému úderu.

Proto měly Tajfuny na palubě luxus, o kterém se námořníkům jiných ponorek v té době mohlo jen zdát – pokoje s živými ptáky, posilovnu nebo poněkud legendární bazén, což byla vlastně malá kachlová nádrž s vodou.

Největší ponorky na světě
Celkem bylo postaveno šest ponorek tohoto typu. Typhoony měřily na délku 172 metrů a díky velmi objemnému trupu měly pod vodou výtlak až 48 000 tun, což je přibližně trojnásobek hmotnosti jejich amerických protějšků, lodí typu Ohio.

Každý Typhoon mohl nést až 20 balistických raket typu R-39 (SLBM), které byly dlouhé 16 metrů, vážily 90 tun a měly dolet 8 300 kilometrů.

Mohly by být vybaveny hlavicemi MIRV, které by obsahovaly až 10 jaderných subhlavic a každá by mohla útočit na jiný cíl. Teoreticky byla každá taková loď nosičem jaderného ničení, schopným zničit mnoho desítek cílů jedinou salvou raket.

Jednotky tohoto typu se staly jedním ze symbolů studené války. Jejich charakteristická silueta pronikla do popkultury díky filmu Hon na ponorku.

Stažení lodí typu Typhoon
Po rozpadu SSSR převzalo Typhoony Rusko, které postupně stahovalo ze služby další lodě tohoto typu a nahrazovalo je modernějšími konstrukcemi, jako byl projekt 955 nebo lodě typu Borya.

Poslední ze zbývajících Typhoonů ve službě, loď Dmitrij Donskoj, přežila, protože byla přeměněna na experimentální loď používanou k testování raket R-30 Bulava. V této roli sloužila až do roku 2021, kdy bylo rozhodnuto o jejím vyřazení z provozu na trati, zatímco ve flotile zůstala až do roku 2026, tedy do vyčerpání paliva v reaktorech.

Podle nedávného sdělení agentury RIA Novosti bylo toto rozhodnutí změněno a stažení lodi se uskuteční nikoliv za několik let, ale ještě letos. Poslední Tajfun – někdejší chlouba ponorkové flotily SSSR a jedna z ikonických lodí studené války, nakonec půjde k ledu.

Zdroj: www.newsweek.com, Wikipedia