Ukrajinská stíhačka MiG-29 v akci. Ruský dron byl bez šance

Navzdory rok a půl trvající válce ukrajinské letectvo nadále úspěšně brání ukrajinský vzdušný prostor před ruskými narušiteli. Takto vypadá sestřelení ruského dronu.

Na internetu se objevilo video zveřejněné ukrajinským letectvem, které ukazuje pohled z kokpitu stíhacího letounu MiG-29 během sestřelení ruského bezpilotního letounu Geran-2, íránského Šahed-136. Na videu je vidět, jak vypadá sestřelení ruského bezpilotního letounu.

Záměrně cenzurované záběry ukazují pohled z kokpitu během sestřelení řízené střely, s největší pravděpodobností rakety krátkého doletu (nejspíše R-73) na cíl, o němž se předpokládá, že je to jeden z íránských dronů předaných Rusku.

Za povšimnutí stojí zamlžený nejspíše přídavný počítač spolu s displejem v kopitu a střela viditelná pod levým křídlem. Možná se jedná o AGM-88 HARM nebo AIM-7 Sparrow.

MiG-29 hlavní jádro ukrajinského letectva

Ukrajina měla na začátku války něco přes 100 vojenských letadel, z nichž většinu tvořila směs letounů Mig-29 (údajně jich bylo ve stavu 37) a Su-27. Postupem času se však převaha MiGů zvýšila, protože Ukrajina díky pomoci západních zemí získala celkem 27 MiGů-29 z Polska a Slovenska. Navíc na rozdíl od letounů Su-27 mohli Ukrajinci počítat s pomocí Polska, Slovenska a Bulharska, mimo jiné i při generálních opravách MiGů.

Letouny MiG-29 byly vyvinuty konstrukční kanceláří MiG ještě v sovětské éře jako frontové stíhačky určené především k boji proti vzdušným cílům, ale v případě potřeby mohly bojovat i proti cílům pozemním, jak píše web Airforce Technology.

Velkou výhodou MiGů byla dvojice motorů Klimov RD-33 schopná dosahovat rychlosti až 2,3 Machů a velmi dobrá manévrovatelnost v kombinaci s tehdy velmi úspěšnými raketami krátkého doletu R-73, které svými výkony předčily verze raket AIM-9 Sidewinder používané letectvem NATO.

Zbytek výzbroje MiGu 29 zase zahrnoval letecký kanon GSz-30-1 ráže 30 mm se zásobou 150 nábojů, řízené střely vzduch-vzduch R-27 středního doletu nebo letecké pumy o hmotnosti až 665 kg či zásobníky neřízených střel S-8 nebo S-24. V roce 1943 se MiG 29 dostal do výzbroje, která se skládala ze dvou letounů.

Zdroj: redakce, airforce-technology.com