Ukrajinci zničili vzácný systém ISDM Zemledeliyje. Zaminuje stovky metrů během pár minut

Vojákům ukrajinské Národní gardy se podařilo zlikvidovat dva ruské systémy, mezi které patřil protiletadlový Tor-M2 a velmi vzácný erární minový systém ISDM Zemledeliye, jak píše server Defense Express. Vysvětlujeme, co dokáže.

Vojáci Národní gardy zlikvidovali oba cíle pomocí dronu shazujícího něco, co připomíná kazetové bomby. Ty stačily k likvidaci těchto lehce pancéřovaných cílů.

Rusové poprvé předvedli systém ISDM Zemledeliye během přehlídky vítězství 2020 a Rusko má podle různých zdrojů na skladě pouze několik kusů tohoto erárního systému kladení min. Jeho testování bylo dokončeno až v roce 2022.

ISDM Zemledelije

Základem je nákladní automobil Kamaz, na němž je namontováno odpalovací zařízení s 50 vodiči ráže 122 mm rozdělené do dvou skupin po 25 vodičích. Z nich jsou odpalovány střely s doletem až 15 km obsahující protitankové nebo protipěchotní miny. Součástí systému Zemledeliye ISDM má být také přenos přesných map zaminovaných oblastí na velitelství.

Po odpálení jsou miny vyhozeny ze zásobníku nad určený terén a na padácích spadnou na zem. Po přistání se mina v závislosti na oblasti zakope do poloviny své délky nebo se rozmístí na šestinohém skládacím podstavci.

Na Ukrajině se zatím nejčastěji objevují protipěchotní miny POM-3, které využívají seismický senzor vháněný v zimě k detekci blížících se narušitelů. Jedná se o velmi kontroverzní výzbroj, které se řada zemí světa, mimo jiné však Rusko, zřekla na základě Ottawské smlouvy z roku 1997.

Při jejich přiblížení mina, podobně jako známá mina typu S z druhé světové války (Jumping Betty), vystřelí tříštivou hlavici do vzduchu, kde vybuchne. Díky tomu má mina POM-3 podle Rusů smrtící plochu fragmentačního krupobití až 16 metrů, jak uvádí web Military Leak.

Teoreticky mají mít miny mechanismus sebedestrukce z aktivace po osmi nebo 24 hodinách, aby umožnily například protiútok přes dříve zaminovaný terén, ale množství nalezené nevybuchlé munice naznačuje, že tento systém příliš nefunguje. Kromě toho miny POM-3 používají Rusové také jako nástražné výbušné systémy, které umisťují i do dětských hraček,

Zdroj: redakce, defence-ua.com, militaryleak.com