Rusové zaminovali na Ukrajině rozsáhlá území. Proč jsou „nášlapné“ miny tak nebezpečné?

Okupanti používají miny, které mohou zabíjet a mrzačit vojáky i civilisty. Ve většině zemí světa je jejich výroba a používání zakázáno.

Rusko používá na Ukrajině nově vyvinuté protipěchotní miny POM-3 známé jako „Medailon“. Jsou vybavené seismickým senzorem, který dokáže rozpoznat blížící se kroky a poté spustit výbušnou nálož. Následná detonace nálože a kovových úlomků může způsobit smrt nebo zranění, popisuje server Interesting Engineering.

Protipěchotními miny POM-3 Medailon Rusové nejvíce rozmisťují na opouštěných ukrajinských územích v okolí Charkova. Mohou je rozmístit několika způsoby, nejčastěji raketometem ISDM Zemledelie, který dokáže miny dostat až do patnáctilikometrové vzdálenosti. Jakmile malá válcová mina padá k zemi, je stabilizovaná malým padákem. Po dopadu zůstane stát na šesti odpružených nohách, nebo se zapíchne do země, pokud je měkká. Miny lze také rozmístit pomocí dalších odpalovacích zařízeních na nákladních vozidlech.

Mina je aktivována seismickým senzorem. Ten rozpozná blížící se kroky a aktivuje minu, pokud zjistí, že se osoba nachází ve smrtelném dosahu 16 metrů. Po aktivaci je nálož vymrštěna asi 1,5 metru do výšky a exploduje. Zvláštností miny je její „elektronický mozek“, který zabraňuje jakémukoli předčasnému výbuchu a neoprávněnému zneškodnění.

Používání těchto min bylo zakázáno podle mezinárodní smlouvy o zákazu min z roku 1997, kterou Rusko odmítlo podepsat. „Tyto zbraně nerozlišují mezi bojovníky a civilisty a zanechávají smrtící dědictví pro nadcházející roky. Země po celém světě by měly důrazně odsoudit jejich používání Ruskem,“ řekl Steve Goose , ředitel zbrojení mezinárodní organizace Human Rights Watch. Není to přitom poprvé, co Rusko v nedávné minulosti protipěchotní miny nasadilo. Příkladem je Sýrie (2011-2019) nebo Libye (2020).

Zdroj: Interesting Engineering