Česko bude chránit moderní protiraketový deštník za 23 miliard korun. O jaký systém se jedná?

SPYDER je izraelský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který vyrábějí společnosti Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries. Slovo SPYDER je kombinací termínů Surface-to-air (země-vzduch), Python 5 (typ infračerveně naváděné navigační střely) a DERby (radarem naváděné střely). Volba tohoto systému se nabízí především proto, že AČR bude od roku 2023 provozovat izraelské 3D mobilní radary ELM-2048, používané pro systém středního dosahu SPYDER-MR, uvádí server CZDEFENSE.

Systém SPYDER je určen k zachycení nízko letících letadel, vrtulníků a bezpilotních letounů, dronů a řízené munice a k obraně pevných objektů, míst, určených oblastí a vlastních pohyblivých jednotek v bojovém prostoru, a to za každého počasí. Lze jej použít na různých podvozcích, samozřejmě včetně podvozku TATRA, který požaduje Armáda ČR pro svůj nový systém (Tatra 815-7 8×8).

SPYDER krátkého dosahu

SPYDER-SR (Short Range) je řízen radarem ELM-2106 ATAR. Vyhledává cíle v plném rozsahu 360° a střely jsou na potvrzený cíl odpáleny za méně než pět sekund. Radar detekuje letadla na vzdálenost 70-110 km, vznášející se vrtulníky na vzdálenost 40 km a bezpilotní letouny a ultralighty na vzdálenost 40-60 km, přičemž jich může současně sledovat až 60. Systém SPYDER-SR je může zničit na vzdálenost 1 až 15 km a ve výškách 20 až 9000 m. Ve dne, v noci, za každého počasí, současně proti několika cílům, střelbou jednotlivých střel, několika současně nebo postupně, ručně obsluhou i automaticky.

SPYDER sředního dosahu

Systém SPYDER-MR (Medium Range) využívá radary ELM-2048 MMR vybrané Armádou ČR, které využívá i izraelský systém Iron Dome (Železná kopule) a které mohou současně sledovat až 1200 objektů do vzdálenosti 250 km při statickém rozmístění v azimutu 120°, ničit cíle do vzdálenosti 35 km ve výškách od 20 m do 16 km (systém Kub má dosah 23 km ve výškovém rozsahu 25 m až 10 km).

Střely Python 5 a Derby lze odpalovat v režimu LOAL (uzamčení po odpálení) nebo LOBL (uzamčení před odpálením), což zvyšuje pravděpodobnost zničení cíle na krátké vzdálenosti. Systém se skládá ze standardní velitelské a řídicí jednotky (CCU), která kromě údajů z vlastního radaru zpracovává i údaje poskytované nadřízenými systémy, a čtyř mobilních odpalovacích jednotek (MFU), z nichž každá nese čtyři střely v libovolné kombinaci. Celá síť může být připravena k nasazení během pěti minut a snadno se používá. Vozidla s odpalovacím zařízením mohou být umístěna až 10 km od řídicí jednotky, jsou propojena rádiovým datovým spojením.

Střely Python 5

Python 5 jsou vysoce výkonné střely vybavené elektrooptickým infračerveným senzorem naváděným tepelnou stopou po uzamčení cíle, schopné vyvinout rychlost Mach 4. Cíl je zničen výbuchem bojové hlavice o hmotnosti 11 kg, a to ve všech směrech (střela je schopna velmi ostré otočky o 180° a manévru s přetížením 100 g), přímým zásahem nebo na určitou vzdálenost. Používají se ve výzbroji mimo jiné stíhaček F-16 izraelského letectva. Derby je větší varianta střely Python 4 vybavená vlastním aktivním radarem, s bojovou hlavicí o hmotnosti 23 kg a stejně jako Python 5 dosahující rychlosti Mach 4. Na krátké vzdálenosti se odpaluje v režimu LOBL a na střední vzdálenosti v režimu LOAL.

Dle serveru Defense News podepsala Česká republika smlouvu o nákupu zbraně protivzdušné obrany Spyder vyrobené společností Rafael. Hodnota kontraktu činí v přepočtu 23 miliard korun. V ceně jsou také náklady na opravy a údržbu v délce kontraktu 20 let.

Zdroj: CZDefense, Defense news