Ukrajinci si chválí britský tank Challenger 2 s vícevrstvým pancířem

Ve světě moderních vojenských technologií si britský tank Challenger 2 vysloužil pozoruhodnou reputaci. Příslušníci ukrajinské armády, kteří měli příležitost s tímto strojem cvičit a nasadit jej v boji proti ruským silám, hovoří o stoji s velkým uznáním. Považují ho za klíčový prvek, který jim poskytuje výhodu na bojišti díky jeho řadě vynikajících charakteristik, které jsou nezbytné pro moderní válečnictví.

Challenger 2, britský základní tank třetí generace, je považován za téměř nezničitelný. Jeho odolnost je legendárn. Je to výsledek použití vícevrstvého pancíře Chobham/Dorchester, který byl bojově ověřen během druhé války v Zálivu, píše portál Business Insider.

Vyzdvihována je nejen jeho odolnost, ale i útočné schopnosti. Tank je vybaven závitovým kanonem L30A1 ráže 120 mm, což je unikátní mezi tanky NATO, kde se častěji setkáváme s kanony s hladkým vývrtem. Tato zbraň, společně s nadprůměrnou palebnou silou a přesností, umožňuje ukrajinským posádkám zasahovat nepřátelské cíle z vzdálenosti až 2,8 km. Challenger 2 také disponuje dvěma kulomety ráže 7,62 mm a díky svému výkonnému motoru o síle 1200 koní dosahuje rychlosti až 55 km/h, což je pozoruhodné pro stroj vážící více než 60 tun.

Velká Británie poslala na ukrajinskou frontu 14 těchto tanků, a příslušníci ukrajinské brigády tvrdí, že jejich nasazení výrazně zvýšilo morálku vojáků. I přes svoji velkou hmotnost, která může v obtížných podmínkách snižovat jejich pohyblivost, se jejich přínos na bojišti ukázal být neocenitelný.

Zdroj: Business Insider