Velká Británie má nový trvalý zdroj bezemisní energie. Můžeme jí jenom závidět
Velká Británie by mohla být na cestě k řešení budoucích energetických krizí. Vědci zdokonalují projekt, který využívá pravidelného pohybu oceánské vodní masy, píše se na express.co.uk. Důvodem hledání energie z obnovitelných zdrojů je mimo jiné také závazek Spojeného království snížit emise do roku 2050 na neškodnou hodnotu.
Název zmíněné technologie je výmluvný – přílivové turbíny. Tyto stavby jsou v podstatě totéž jako elektrárny, které čerpají energii z větru. Namísto pohybu vzduchu budou ale tato zařízení využívat mořský příliv a odliv. Jednou z klíčových výhod přílivové energie je její předvídatelnost. Každý den se totiž odehrají dva přílivy a dva odlivy.
Doktor Danny Coles z Plymouthské univerzity, který se v současné době zabývá výzkumem potenciální energie přílivových turbín, se domnívá, že využití přílivu a odlivu ve Velké Británii by mohlo zemi zajistit až 11 % její energie. „Víme přesně, kolik elektřiny mohou přílivové turbíny každý měsíc vyrobit. A každý měsíc je to zhruba stejné množství“, doplnil informaci o novém perspektivním zdroji Danny Coles.
Zdroj: PublicCo/Pixabay
Mořský příliv a odliv funguje bez jakýchkoli výkyvů. Na rozdíl od větrných elektráren jde tedy o mnohem stabilnější zdroj. Vědci jsou schopni předpovědět, kolik energie lze z přílivu a odlivu získat na stovky let dopředu a to může být velmi podstatné pro plánování celkové energie, bez níž se Velká Británie neobejde.
„I přesto, že příliv a odliv nemá vždy totožnou sílu, víme, jak se v daném ročním období mění. Pokud například víte, že za týden přijde silný jarní příliv, můžete provést údržbu na jiném energetickém zdroji. Příliv vám chybějící energii s velkou jistotou nahradí“, dodává Coles.
Přílivové turbíny nejsou ve Velké Británii úplnou novinkou. Už nyní existuje na pobřeží několik velkých projektů těchto zařízení. Spojené království ale plánuje jejich počet zásadně zvýšit.
Využití tohoto druhu technologie se bohužel nabízí pouze zemím, které vlastní mořské břehy. Vnitrozemské státy budou muset hledat jiná řešení. Leda by se pokusily aplikovat anglický model na vlny mexické, které jsou často k vidění například na hokejových zápasech.
Zdroj: express.co.uk