Ruský důstojník řekl, jak to doopravdy je. Tanky NATO jsou lepší než ruské tanky

Rozhodnutí poslat na Ukrajinu tanky Leopard 2 a M1A2 Abrams se setkalo s velmi ostrou reakcí Kremlu, ale tamní armáda dobře ví, co to znamená, protože tanků T-14 Armata je nedostatek a na frontu se posílají tanky T-62. Vysvětlujeme, čeho se Rusové bojí.

Igor Girkin je nechvalně známý důstojník ruské GRU, který v roce 2014 vedl ruské vojáky a později působil jako hlavní předseda separatistické milice Doněcké lidové republiky. Kromě toho je jedním z obviněných v případu sestřelení dopravního letadla MH17 a je po něm vyhlášeno mezinárodní pátrání.

V současné době se Igor Girkin věnuje komentování akcí ruské armády na Ukrajině, které občas prokládá cestami na frontu. Navzdory svému proruskému postoji opakovaně kritizoval ruského ministra obrany Sergeje Šojgua za nekompetentnost. Nyní otevřeně varuje před novými tanky NATO a dalším moderním vybavením, jak uvedl server Newsweek.

V prvním díle Igor Girkin přiznává, že dodávky tanků jsou teprve začátkem a zmíněné tanky M1A2 Abrams a Leopard 2 spolu s Challengerem 2 a možná i Leclercy umožní Ukrajině vytvořit silnou obrněnou brigádu. Ten bude pro Rusy velkým problémem, protože ruské tanky s nimi budou mít problémy. Ruskou odpovědí na nejnovější konstrukce zemí NATO měly být tanky T-14 Armata, které jsou dále sužovány četnými problémy.

Mezitím, jak zmiňuje Igor Girkin, jsou místo těchto novinek na frontu posílány zastaralé tanky T-62 i v nemodernizovaných verzích. Rusové navíc předpovídají, že pokud Ukrajina obdrží 300 tanků, 300 bojových vozidel pěchoty a 500 dělostřeleckých systémů, je možné, že Ukrajinci uvedou hranice do stavu z roku 2013.

Ruská strana také uvádí, že v případě zrychleného výcviku se Ukrajinci budou moci naučit používat nové dary do dvou měsíců. V případě neúspěchu této metody by zase mohli pomoci zahraniční dobrovolníci, kteří se s tímto zařízením již dříve setkali.

Tanky NATO vs. ruská řešení

Setkání s novými tanky Ukrajinců pro ruské tankisty může být šokem, protože kromě pancéřování výrazně silnějšího než u různých variant tanků rodiny T-72, které dosud dodávaly západní země, mají mnoho dalších výhod, jak píše server Army Recognition.

Moderní tanky NATO především výrazně převyšují ruské tanky z hlediska optoelektroniky a systémů řízení palby, což znamená, že mohou ruské stroje odhalit mnohem dříve a vypálit první výstřel, který v případě zásahu končí velkolepou explozí. Pouze nejnovější tanky, jako jsou například T-90M, T-90S nebo T-80BVM, jsou vybaveny francouzskou termovizí, ale Rusko utrpělo značné ztráty a válečné výrobní modely jsou vybaveny horšími řešeními.

Za zmínku stojí také kvalita vyráběné munice, která je v případě Ruska mnohem nižší než v západních zemích. Spolu s tanky dostane Ukrajina i nejmodernější munici, která si poradí s nejnovějšími tanky, jako jsou T-90M, T-90S nebo T-80BVM.

Zdroj: redakce, newsweek.com, armyrecognition.com