Ukrajinci provedli komplexní modernizaci obrněných transportérů BTR-60, které patří k postsovětským strojům

Bulharské obrněné transportéry BTR-60, které byly Ukrajině předány v rámci vojenské pomoci, procházejí zásadními úpravami. Ty dávají staré postsovětské technice nový život a vybavení, které ji činí mnohem užitečnější na moderním bojišti, píše portál TechWP.

Ukrajinci tyto stroje modernizují hned po přijetí, odstraňují nedostatky zjištěné na BTR-60. Tato vozidla, vyrobena v 60. a 70. letech, trpí slabým pancířem a zastaralou technikou. Ukrajinci se zaměřují na vylepšení motoru, výzbroje a ochrany.

Ukrajinci provedli komplexní modernizaci obrněných transportérů BTR-60, které obdrželi od Bulharska. Staré benzínové motory GAZ-40P byly nahrazeny modernějšími německými motory BF4M2012, čímž se zvýšil celkový výkon vozidel na přibližně 205 koní. V oblasti konstrukce došlo k úpravě siluety vozidel s přidáním velkých bočních dveří, což usnadňuje nastupování a vystupování. Výzbroj vozidel byla rozšířena o nové termovizní zaměřovače, které zvyšují efektivitu používání původních těžkých kulometů, a doplněna o novou digitální radiostanici a navigační systém. Pro zvýšení ochrany byly přidány panely z oceli Armox 500T, což výrazně zvyšuje odolnost vozidel v bojových podmínkách.

Tato modernizace značně zvyšuje mobilitu, odolnost a palebnou sílu vozidla BTR-60, což je kritické pro jejich efektivní využití na moderním bojišti. Ukrajina tímto krokem demonstruje svou schopnost nejen přijímat zahraniční vojenskou pomoc, ale i výrazně ji vylepšovat, což má dalekosáhlé důsledky pro její obrannou strategii.

Zdroj: TechWP