Trápí vás nespavost? Vyzkoušejte ověřenou metodu pro rychlý spánek nejpozději do 2 minut
Nespavost je poměrně častý nešvar moderní doby. Pokud s ní bojujete i vy, nejspíš hledáte jakoukoliv pomoc. Ne každého by napadlo hledat ji zrovna v armádě, ale faktem je, že vojáci mají metody, jak rychle usnout, prověřené praxí. Vyzkoušejte zaručený fígl i vy a je velmi pravděpodobné, že budete spát jako nemluvňata.
Vojáci ve službě se často musí vypořádat s ne zrovna komfortními podmínkami. Spát na nepohodlné základně s hromadou dalších spolunocležníků, kteří se vrtí nebo dokonce chrápou, se tak může zdát jako nadlidský úkol.
A to nezmiňujeme bojové podmínky na zahraniční misi nebo dokonce přímo v boji, kde musí člověk usnout bez ohledu na obavy, co nového a nebezpečného noc přinese.
Proto jsou právě vojáci dobrou inspirací pro všechny, kdo mají večer obtíže usnout. Každý má nejspíš svůj vlastní způsob, který funguje právě jemu. Existuje ale také jedna osvědčená metoda, s jejíž pomocí dokáže po troše tréninku rychle zabrat i ta největší sova, která je zvyklá usínat až za úsvitu.
Vojáci pomocí speciální metody usnou i v sedě
Speciální postup byl vyvinut za pomoci odborníků pro členy amerického námořnictva. Poprvé byl popsán v knize Relax and Win z roku 1981, jejíž název by se nejspíš dal volně přeložit jako „Odpočiň si a vyhraj“.
Velká část těch, kdo ji vyzkouší, údajně usíná prakticky ihned. Po několika týdnech tréninku pak prakticky každý dokáže vstoupit do říše snů nejpozději do dvou minut. To zní dostatečně lákavě na to, aby tento postup stál alespoň za zkoušku. Jak tedy na to?
Usínejte jako vojáci
Zavřete oči a velmi pomalu dýchejte. Postupně uvolněte obličejové svaly. Začněte od čela a poté pokračujte směrem dolů k bradě.
Jakmile je váš obličej uvolněný, pokračujte v tomto postupu přes krk, ramena a následně také levou a pravou ruku. Nezapomeňte stále velmi pomalu dýchat.
Nadechněte se, vydechněte a naprosto uvolněte hrudník.
Nyní přichází na řadu uvolnění nohou. Začněte pravým stehnem, poté lýtkem, kotníkem a chodidlem. Zopakujte stejný postup také s levou končetinou. Můžete zkusit myslet na to, že se pomalu propadáte do matrace.
Poslední krok je nejnáročnější. Je třeba co nejvíce vyprázdnit mysl. Můžete se soustředit na nějakou klidnou a příjemnou představu, případně si po dobu deseti vteřin opakovat slovo “nemysli”.
V ideálním případě, pokud jste vše udělali správně, nyní spíte.
Připravte si ideální podmínky
Oproti vojákům máte navíc výhodu v tom, že si můžete pro spánek připravit ideální podmínky. Lehnout si běžte skutečně až ve chvíli, kdy pociťujete ospalost. Vyhněte se sledování televize. Ujistěte se, že místnost je vyvětraná, dostatečně tmavá a že vás například netlačí pyžamo.
Vyhněte se také popíjení kávy pozdě odpoledne nebo dokonce večer. Nekonzumujte k večeři příliš těžká jídla a snažte se vynechat alkohol a cigarety. V neposlední řadě vám prospěje, pokud budete uléhat i vstávat zhruba ve stejnou hodinu.
Potřebu spánku má každý různou. Obecně se ale dospělým doporučuje spát 7-9 hodin denně. S věkem se tato potřeba obvykle snižuje, takže nejsou výjimkou senioři, kteří se dívají na kriminálky do tří ráno, na chvíli zalehnou a poté vstávají čilí jako rybičky. U různých lidí se to ale může lišit. Existují jedinci, kteří potřebují spát 10 hodin denně, jinak nezvládají fungovat. Naopak najdeme i výjimky, kterým stačí třeba 5 hodin.
Podle odborníků je důležité především to, jestli jste sova nebo naopak ranní ptáče. Tomu byste měli přizpůsobit svůj denní režim. Pokud neusnete dříve než po půlnoci, ale v kanceláři musíte být v sedm ráno, vašemu zdraví to příliš neprospěje. Nedostatek spánku může způsobit vyšší riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky, obezity nebo demence.
Zdroje: Novinky.cz, Denik.cz, TV Nova, iReceptar.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]