M16 byla nejlepší puška, která kdy sloužila v americké armádě. Měla však své nedostatky

I když měla puška M16 těžké začátky, řešila zásadní potřebu armády Spojených států. Jednalo se o plně automatickou pušku, která byla lehká a snadno ovladatelná. Jak uvedli na webu Forces.net, po skončení druhé světové války se ukázaly nedostatky ikonické konstrukce M1 Garand a Spojené státy potřebovaly novou, plně automatickou pušku.

Ačkoli puška M1 Garand těžila z výkonného náboje .30-06, měla nízkou kapacitu 8 nábojů a mohla střílet pouze poloautomaticky. Přestože puška sloužila i na Korejském poloostrově, potvrdily se její nedostatky.

Myšlenku automatické pušky kombinované se středním nábojem poprvé ve velkém měřítku rozvinulo nacistické Německo na sklonku druhé světové války. Mnohé německé zbraně byly technologickými propadáky, ačkoli jejich puška Sturmgewehr 44 představovala revoluci v konstrukci střelných zbraní. Kombinovala vysokou rychlost střelby samopalu se zastavovací silou pušky a kompaktností karabiny.

M16 vychází z pušky AR-15, dnes všudypřítomné americké pušky s náboji .223 Remington. Navzdory vynikajícím vlastnostem M16 však existovalo několik nevýhod, které se projevily a staly se smrtelně nebezpečnými, po jejím bojovém debutu ve Vietnamu.

Zasekávání a další poruchy byly častou stížností, která přispěla k tomu, že pěšáci vnímali M16 jako nespolehlivou pušku. Další stížnost se týkala nedostatečné zastavovací síly pušky M16, zejména při střelbě v hustém porostu džungle, který byl ve Vietnamu typický.

Problémy se spolehlivostí se nakonec podařilo vyřešit zlepšením instruktáže vojáků o tom, jak čistit a udržovat pušky M16 a lepší distribucí čisticích souprav. Poté se důvěra v pušku zvýšila.

Od svého uvedení na trh dala M16 ve Spojených státech i v zahraničí vzniknout řadě kopií, variant a odvozených pušek, které však z velké části nahradila velmi podobná, i když kompaktnější M4. Další vizuálně podobná zbraň M27 byla nedávno přijata do výzbroje námořní pěchoty Spojených států. Tato puška byla shodou okolností použita k zastřelení Usámy bin Ládina.

Zdroj: forces.net