Společnost BAE Systems představila nový protiletadlový dělový systém schopný zasáhnout drony i nadzvukové střely
Společnost BAE Systems na zbrojní výstavě Eurosatory 2024 předvedla svou novou samohybnou protiletadlovou instalaci, která dostala název TRIDON Mk2.
TRIDON Mk2 zaplňuje mezeru v protivzdušné obraně. Systém je schopen bojovat s téměř všemi hrozbami na bojišti: od dronů a řízených střel po nepřátelská letadla a obrněná vozidla, čímž vytváří bezpečnost a ochranu pro vojenské síly i civilní infrastrukturu.
Pozemní instalace TRIDON Mk2 má vysokou přesnost, palebnou sílu a modularitu. Vývojáři nového protiletadlového děla tvrdí, že systém TRIDON Mk2 je účinnější než jakékoli jiné 40mm nebo menší dělo. Tato vyspělá technologie je výsledkem zkušeností společnosti s výrobou systémů protivzdušné obrany. Instalace TRIDON Mk2 je schopna rychle reagovat na různé vzdušné hrozby, což z ní činí vysoce přesné a nákladově efektivní řešení, které se snadno nasazuje a udržuje.
Komplex TRIDON Mk2 je založen na 40mm kanónu Bofors a je navržen tak, aby byl prakticky nezávislý na vozidle nebo připraven k nasazení. Každý TRIDON Mk2 je vybaven vlastními senzory počasí pro detekci cílů ve dne a v noci. Tato zařízení jsou založena na systému Chess Dynamics Hawkeye EO a systému řízení palby.
Tato osvědčená zbraň s dostřelem přes 12,5 km dokáže zasáhnout celou řadu cílů od vysokorychlostních nadzvukových střel a stíhacích letounů až po malé bezpilotní letouny a pozemní cíle, jako jsou bojová vozidla pěchoty, rychlostí 300 ran za minutu.
Přímo nad protiletadlovým modulem je umístěna optická stanice pro zaměřování a střelbu, která dokáže vizuálně detekovat a sledovat cíle. Použití termovizního kanálu umožňuje systému ničit vzdušné cíle ve dne i v noci a za špatného počasí. TRIDON Mk2 používá programovatelnou munici 3P se šesti režimy, která střílí v režimech přiblížení, dávky a časovače. Lze ji naprogramovat v šesti různých funkčních režimech, které zajišťují optimální zasažení vzdušných, pozemních nebo pozemních cílů.
Zdroj: Armyinform