Tanky AMX-10 RC představují pro Rusy vážnou hrozbu. Nic je totiž nezastaví

Na Ukrajinu brzy dorazí první zásilka 14 nejlépe vyzbrojených průzkumných vozidel AMX-10 RC / RCR, jak píše server Military Leak. Ty budou díky své palebné síle a senzační mobilitě představovat pro Rusy velmi vážnou hrozbu i během jarního tání.

Průzkumná vozidla AMX-10 RC, která jsou světovým unikátem, jsou kvintesencí francouzského přístupu k průzkumu, podle něhož má mít vozidlo také schopnost samostatně eliminovat zjištěný cíl. Z tohoto důvodu byl AMX-10 RC zavedený do služby v roce 1981 vybaven kanónem ráže 105 mm, který se dříve používal na tancích.

Když je kanon lepší než protitanková řízená střela

Jde sice o nízkotlakou variantu F2, která používá poněkud jinou munici než například kanóny tanků Leopard 1, ale i tak stačí na vyřazení tanků T-62 nebo dřívějších verzí T-72 z fronty. Pouze u novějších variant bude vyžadován útok do bočního pancíře.

Výběr munice zahrnuje podkaliberní munici APFSDS-T s rychlostí výstřelu kolem 1400 m/s, kumulativní (HEAT) a tříštivo-demolační munici velmi užitečnou jako podpora blízké pěchoty (například likvidace kulometných hnízd nebo pozic odstřelovačů).

Stojí za zmínku, že použití kanonu pro likvidaci cílů bylo dáno i tím, že vystřelený projektil letí mnohem rychleji a nevyžaduje navádění až do dopadu. V případě kanonu stačí vystřelit a okamžitě se můžete stáhnout za terénní překážku nebo kouřovou clonu.

U tehdy používaných řízených střel bylo naproti tomu nutné navádět projektil až do okamžiku dopadu, což při rychlosti kolem 200 m/s trvalo drahocenné sekundy a ohrožovalo obsluhu.

Vynikající mobilita bude na jaře klíčová

Francouzům se podařilo tuto obrovskou palebnou sílu vměstnat do šestikolové obojživelné platformy o hmotnosti 16 tun. Cenou za tento krok je však iluzorní pancíř z hliníkové slitiny schopný chránit pouze před ručními zbraněmi a dělostřeleckými šrapnely. Z tohoto důvodu je jedinou ochranou AMX jeho mobilita a schopnost rychlé eliminace hrozeb.

AMX-10 RC je poháněn šestiválcovým dieselovým motorem o výkonu 280 koní, který mu umožňuje dosáhnout rychlosti až 85 km/h, a má velmi zajímavé hydropneumatické odpružení, jak uvádí web Military Today. To mu umožňuje otáčet se na místě a má nastavitelnou světlou výšku zevnitř vozidla. Kromě toho má AMX-10 RC také možnost dálkové regulace tlaku v pneumatikách, což vše dohromady by mělo zajistit možnost provozu během slavné rasputiky.

Za zmínku také stojí, že Francouzi v roce 2000 modernizovali vozidla v provozu na standard RCR, který zahrnoval: moderní termovizní zaměřovače pro velitele a střelce, přídavný keramický pancéřový paket a systém sebeobrany Galix s automatickým odpalovačem dýmových granátů.

Bohužel není přesně známo, které varianty se dostanou na Ukrajinu, ale pokud se jedná o kusy z francouzských ozbrojených sil, pak to budou modernizované AMX-10 RCR. To by bylo výhodné i pro Francii, která je již nahrazuje novějším vozidlem EBRC Jaguar.

Zůstáváme také v očekávání, zda bude AMX-10 RC/RCR stejně účinný proti ruským tankům v ukrajinských stepích, jako byl jeho slavný předchůdce Panhard AML v píscích Afriky.

Jak slíbil francouzský ministr obrany Sebastien Lecorn, na Ukrajinu byla odeslána první várka 14 kusů z fondu několika desítek průzkumných vozidel AMX-10 RC/RCR. Ukrajinské posádky již absolvovaly výcvik ve francouzské obrněné jezdecké škole v Saumuru.

Zdroj: redakce, militaryleak.com, military-today.com