Tanky z Dálného východu na Ukrajině. Ruské T-80BVM v akci

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že tankisté z Dálného východu bojují s tanky T-80BVM, nejnovější variantou T-80 představenou v roce 2017. Tyto tanky byly původně vyvinuty pro arktické podmínky díky svému turbínovému pohonu, který je výkonnější v nízkých teplotách než dieselové motory, píše portál TechWP.

Modernizace a výkonnost

Tanky T-80BVM nejsou nové konstrukce, ale modernizované verze starších T-80U. Modernizace zahrnuje nový kanon 2A4M6-4, zlepšený stabilizační systém a zaměřovač Pine-U, což zvyšuje palebnou sílu. Ochrana tanku byla posílena modulárním pancířem Relikt a přídavnými štíty, čímž se odolnost zvýšila o 40 %. Pohonný systém byl také vylepšen modernizovaným motorem GTD-1250.

Ruské T-80BVM v akci

Úspěchy a ztráty

Tanky T-80BVM se osvědčily nejen u ruských jednotek, ale i u Ukrajinců, kteří ukořistěné stroje používají. Nicméně oficiální komuniké ruského ministerstva obrany opomíjí zmínit těžké ztráty, které utrpěly 40. a 155. pěší brigáda námořní pěchoty z Dálného východu. Tyto jednotky čelily nejen rozsáhlým střetům, ale i nedostatečnému výcviku, což vedlo k jejich částečnému zničení během bojů o Vuhledar a tragických událostí v Buči a Irpinu.

Zdroj: TechWP