Systémy Patriot můžou změnit osud války. Zasáhnou cíl až na 160 km

Jedná se o jednu z nejočekávanějších technologií ukrajinské armády, která by mohla ovlivnit další osud probíhající války. Vysvětlujeme, co je to za systém. První systémy Patriot mají na Ukrajinu dorazit v příštích týdnech.

Patriot je nejmodernější systém protiraketové obrany země-vzduch umístěný na vozidlové platformě, která celku poskytuje velkou mobilitu. Může být použit k zachycení řízených střel s plochou dráhou letu, balistických raket, ale i letadel, vrtulníků a bezpilotních prostředků, jak uvádí web Army Recognition.

Mezi mnohé přednosti této technologie patří její účinnost a velký dosah. Jedná se totiž o cíle vzdálené až 100-160 km (v závislosti na použitých střelách). Patriot je detekován vestavěnými radary a jedná se o plně automatický systém.

Mnozí váleční experti i samotná armáda považují systém Patriot za jeden z nejdůležitějších prvků vybavení americké armády. Dodávky na Ukrajinu vyvolávají obavy z další eskalace konfliktu, ale jsou také problematické kvůli poměrně dlouhé době výcviku pro provoz a obrovským nákladům na výrobu samotných systémů a raket pro ně, píše web The Drive.

Zdroj: redakce, thedrive.com,