Švédské zbraně prošly testem. Carl Gustaf zničil ruský tank

Mezi zbraněmi, které vojáci ozbrojených sil dostávají od spojenců, tvoří významné procento protitankové zbraně. Švédské dělo Carl Gustaf se stalo velmi oblíbeným, informuje server Army Inform. Vysvětlíme vám možnosti tohoto zařízení.

Podle velitele ukrajinské jednotky, která byla vyzbrojena protitankovou zbraní Carl Gustaf, se nedávno podařilo touto zbraní zničit upravený ruský tank T-72B3. Mezi výhody švédského zařízení obhájci řadí jeho nízkou hmotnost (9 kg) a skutečnost, že není složité na obsluhu.

Švédské zbraně na Ukrajině

Carl Gustav je zbraň ráže 84 mm, kterou vyrábí společnost Saab Bofors Dynamics. Vyznačuje se drážkovanou hlavní, která ve srovnání se staršími a hladkými konkurenty poskytuje větší dostřel a lepší přesnost. První prototyp (M1) byl zkonstruován těsně po druhé světové válce, v roce 1946. Zbraň prošla v průběhu let několika modernizacemi.

Při vylepšování se konstruktéři zaměřili především na snížení hmotnosti zbraně a zlepšení výkonu bojové hlavice. Prototyp nejnovější varianty (M4) byl vyvinut v roce 2014. Právě tato verze byla dodána obráncům Ukrajiny (spolu s raketou má hmotnost přibližně 9 kg).

Zbraň používá ráži 84×246 mm R. Důležité je, že jde o víceúčelovou zbraň, kterou lze přizpůsobit měnícím se podmínkám na bojišti. Carl Gustaf je přizpůsoben široké škále munice: protitankové, demoliční, tříštivé, osvětlovací a signalizační. Z těchto důvodů si švédské samonabíjecí zbraně získaly obrovskou oblibu u speciálních jednotek po celém světě.

Praktická rychlost střelby Carla Gustafa je 6 ran/min. Střelba z této zbraně, HEAT-551 ppc. HEAT-551 dokáže prorazit 400 mm pancíře. Některé zdroje však uvádějí, že švédské dělo je schopno propálit více než 500 mm pancéřové oceli. Účinný dostřel této zbraně je přibližně 700 m (při použití běžné munice).

Zdroj: armyinform.com, Wikipedia