Společnost SAAB vyrobila už jeden milion granátometů AT4. Ty se používají také na Ukrajině

Švédská společnost SAAB se pochlubila, že dodala 1 milion jednorázových protitankových granátometů, které používá více než 15 zemí světa, informuje server EDR. Granátomety se přes Švédsko dostaly i na Ukrajinu a vysvětleme si fenomén této konstrukce.

Historie granátometu sahá do 70. let 20. století, kdy USA a Švédsko hledaly lehký jednorázový granátomet určený k boji proti širokému spektru cílů. Švédové hledali nástupce M/68 Miniman, zatímco Američané chtěli náhradu za M72 LAW.

Nový návrh společnosti SAAB prošel v 80. letech zkouškami u švédské agentury FMV a v USA, které vyústily v přijetí novinky do výzbroje jako AT4 v USA a jako Pansarskott m/86 ve Švédsku. Výsledkem byl velmi lehký jednorázový protitankový granátomet ráže 84 mm o hmotnosti necelých 7 kg, který dokázal propálit až 350mm pancéřovou ocel na vzdálenost až 300 m, ale pozdější varianty jsou o 1/2 kg těžší.

Následovali další zahraniční zákazníci, jejichž požadavky ovlivnily vývoj systému. V 90. letech 20. století se objevila verze označená CS (confined space), kterou lze bezpečně používat v uzavřených prostorách. Vyznačují se protilehlou nádrží naplněnou slanou vodou, která výrazně snižuje tlak plynu a omezuje tepelnou stopu při výpalu.

Postupem času byla vyvinuta také verze AT4CS HP se zesílenou hlavicí schopnou propálit 420 mm oceli. To nestačí na zničení moderního tanku zepředu, ale na boky nebo záď to stačí, jako v případě jednoho ruského tanku T-90M Proriv-3.

Také Francie byla důvodem pro verzi AT4CS ER, která se vyznačuje zdvojnásobením dostřelu na 600 m, ale ta je k dispozici pouze s přídavným zaměřovacím modulem a má průbojnost kolem 460 mm pancéřové oceli, ale Francouzi uvádějí až 600 mm.

SAAB má také velmi zajímavé nejnovější verze svých granátometů s demoliční a tříštivou hlavicí, označené AT4CS AST a AT4CS HE. První z nich má dosah až 200 m a dokáže prorazit dvojitou 200 mm silnou železobetonovou zeď a odpálit se na druhé straně nebo explodovat a vytvořit tak průchod pro vojáky.

Druhý systém je určen pro boj s pěchotou v otevřeném terénu s dosahem až 1 km. Účinku se dosáhne odpálením vystřeleného projektilu ve vzduchu poté, co urazí naprogramovanou vzdálenost, a střepiny vykonají svou práci. Nejnovější verze granátometů by měly být do výzbroje francouzských ozbrojených sil dodány letos v létě.

Zdroj: edrmagazine.eu