Švábi nosí na zádech „batoh“ s mikrokamerou. Jsou schopní pomáhat záchranářům v nedostupných oblastech

Stovky kyborgů nesoucích rádiové vysílače mohou jednoho dne pomáhat záchranářům prozkoumávat poškozené nebo kontaminované budovy po zemětřesení, úniku chemikálií nebo havárii jaderného reaktoru, napsal web The Straits Times.

Kyborgové jsou hybridy biologických organismů a strojů. Dokážou přenášet informace z prostředí, které může být pro lidské záchranáře nedostupné a nebezpečné. V posledních několika desetiletích jsou i předmětem zájmu zkoumání vědců.

„Přirození průzkumníci jsou švábi a jeden druh, madagaskarský šváb syčící, je dostatečně velký, aby na zádech unesl slušnou elektronickou laboratoř,“ vysvětlil Edgar Lobaton, odborný asistent elektrotechniky na Státní univerzitě v Severní Karolíně. „Švábi mají své vlastní chování, vlastní programování od přírody. Dokážeme to využít, aby hmyz pracoval v náš prospěch,“ řekl.

Tým vědců předvedl, jak lze ovládat pohyby švábů dálkovou stimulací jejich svalů a tykadel. Výzkumníci vytvořili švába, na kterého „nechcete šlápnout“. Vědci z Německa, Číny, Singapuru a Británie se spojili, aby vytvořili křížence mezi živým švábem a mini kamerou. Tento hmyz by mohl být využívaný při pátracích a záchranných misích, protože dokáže překonávat i překážky, které miniaturní mechaničtí roboti nezdolají.

Podle týmu, který stojí za tímto kyborgským švábem, by jeho hlavní využití bylo při pátracích a záchranných misích v oblastech zasažených katastrofami. Vědci připevnili na záda brouka „batoh“ s bezdrátovou infračervenou kamerou a mikroovladačem pohybu hmyzu. Využili přitom schopností „živého minirobota“, který se dokáže bez problémů orientovat v neznámém prostředí a překonávat různé překážky.

Dálková navigace elektricky stimuluje smyslový systém hmyzu a umožňuje korigovat jeho směr pohybu. Navrhované „batohy“ pro šváby záchranáře by také mohly obsahovat drobné chemické senzory, které by detekovaly oxid uhličitý nebo jiné nebezpečné chemikálie ve vzduchu a audio senzory zachycující zvuk a přenášející signály od lidí, kteří jsou v pasti.

Švábi by ale mohli být také špióni, kteří naslouchali utajeným rozhovorům nebo průzkumníci mapující geologii nedostupných jeskyní. Všude tam, kam se brouci mohou dostat.

Zdroj: The Straits Times, BBC News