Kamera spadla z výšky 93 metrů a ukázala, co se skrývá v antarktickém ledu
Tým vědců na misi COLDEX (Centre for Oldest Ice Exploration) pátrá po nejstarším ledu Antarktidy, aby lépe pochopil, jaké bylo kdysi klima na této planetě. To zahrnuje řadu experimentů. Jeden z nich zahrnoval spuštění kamery do 93 metrů dlouhého vrtu. Výsledné časosběrné video poskytuje pohled na dění pod Antarktidou.
Mise COLDEX je spolupráce několika institucí, jejímž hlavním cílem je zkoumat Antarktidu a hledat co nejstarší vzorky polárního ledu. Z oficiálních webových stránek tohoto projektu se dozvídáme, že analýza vzorků ledu má usnadnit pochopení vývoje a budoucnosti klimatického systému Země. Vědci se zaměřují především na průzkum nitra východní Antarktidy.
Co se skrývá v antarktickém ledu?
Pomocí speciálních radarů a dalších nástrojů vědci hledají místa, kde se může nacházet led, který existuje až několik milionů let. Jeden takový experiment byl zaznamenán, jak píše server IFL Science. Austin Carter, postdoktorand ze Scrippsova oceánografického ústavu, který se podílí na projektu COLDEX, zveřejnil záznam, na němž je vidět pohled z kamery spuštěné do 93 metrů dlouhého vrtu v Allan Hills ve východní Antarktidě.
Takto pořízené záběry nepochybně pomohou vědcům v jejich pokračujícím výzkumu a divákům poskytnou neobvyklou „exkurzi“ do hlubin Antarktidy. Ve videu je vidět, že se změnou hloubky mění led nejen svou barvu, ale i strukturu. Jedná se o cenné poznatky, které položily základy pro lepší pochopení historie a rozložení nejstaršího antarktického ledu a také pro vytvoření metod jeho datování a analýzy.
Zdroj: redakce, iflscience.org, coldex.org
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]