Tohle možná změní dějiny. Archeologové našli pozůstatky draka

V Argentině byl objeven nový druh obřího létajícího plaza, kterému se přezdívá „drak smrti“. Žil před 86 miliony let a byl velký jako autobus, což vrhá nové světlo na historické zprávy o dracích, jak píše server Live Science.

Pozůstatky Thanatosdrakona amaru byly objeveny v Andách v argentinské provincii Mendoza. Kostra patřila pterosaurovi, jehož tělo bylo dlouhé až 9 metrů. Jako jeden z prvních živočichů na Zemi používal k lovu kořisti křídla.

Zkameněliny pocházejí z doby před 86 miliony let, z období křídy. Vedoucí vykopávek Leonardo Ortiz uvedl, že takové rysy nebyly u pterosaurů dosud nikdy pozorovány a že si vyžádaly nové rodové a druhové jméno – to druhé vzniklo spojením starořeckých slov pro smrt (thanatos) a draka (drakon).

Nový objev je zajímavý tím, že potvrzuje, že pterosauři žili nejméně 20 milionů let před dopadem asteroidu na Yucatánský poloostrov. Tato událost před 66 miliony let vedla k vyhlazení 3/4 živých organismů na naší planetě. Vědcům se zatím nepodařilo vytvořit vizualizaci dávného plaza. Na obloze se jistě prezentoval majestátně a velkolepě.

„Pterosauři nám dávají dvě možnosti, pokud jde o interpretaci fauny minulosti – můžeme si vyložit, že existují zvířata, která byla úžasná. V současné době neznáme žádného blízkého příbuzného, který by měl dokonce i tělesné modifikace podobné těmto šelmám,“ řekl archeolog.

Pterosauři jsou řád létajících archosaurů (primátních plazů), kteří žili od konce triasu do konce křídy (před 230 až 65,5 miliony let). Byli to první aktivně létající obratlovci a zároveň největší vzduchoplavci, které člověk objevil. Vládli obloze 150 milionů let a kolonizovali všechny kontinenty. Vyznačovali se různými tvary a velikostmi – dosud je známo asi 120 druhů pterosaurů, od velikosti vrabce až po obry s rozpětím křídel přes 12 metrů.

Zdroj: livescience.com