Strategické ruské fregaty Admirál Gorškov mají systém laserů, který má vyvolat poruchy zraku u nepřátelských vojáků. Rusové jich ale vyrobí méně než chtěli


Fregaty projektu 22350 (typ Admirál Gorškov) jsou sérií nových ruských lodí. Kýl první z nich byl položen v roce 2006, ale do služby byla plavidla přijata až v roce 2018. V současné době ruské námořnictvo provozuje dvě takové lodě a třetí čeká na vztyčení vlajky.

Fregaty typu Admirál Gorškov jsou 135 metrů dlouhé, mají výtlak 5 400 tun a posádku tvoří 210 osob. Lodě mohou vyvinout rychlost až 29,5 uzlu (asi 55 km/h) a mají dosah téměř 9 000 km, píše portál PopularMechanics.

Mezi mnoha plavidly podobné třídy, která se staví po celém světě, se fregaty typu Admirál Gorškov vyznačují svou výzbrojí. Kromě jednoho námořního děla ráže 130 mm, torpéd a systémů sebeobrany CIWS Palash mají lodě každá 32 vertikálních odpalovacích zařízení protiletadlových střel a 16 (první čtyři lodě série) nebo 32 vertikálních odpalovacích zařízení, z nichž lze odpalovat střely Oniks, Kalibr nebo 3M22 Zircon.

Nové zbraně na palubách ruských lodí
Právě Zirkony mají být podle Rusů silnou stránkou těchto lodí. Stojí však za to připomenout, že ruské hypersonické zbraně, kterými Putin strašil svět ještě před útokem na Ukrajinu, se ukázaly být sestřelitelné i starými komplety Patriot.

Další neobvyklou výzbrojí fregat typu Admirál Gorškov je systém 5P-42 Filin. Jedná se o laserovou zbraň vyvinutou společností Roselektronika, která má nasměrováním vhodně zpracovaných paprsků světla na nepřítele vyvolat u vojáků poruchy zraku a halucinace, což jim následně zabrání v použití zbraní.

Fregaty projektu 22350 měly přinést ruskému námořnictvu novou kvalitu. Velení námořnictva požadovalo objednat až 30 takových plavidel, ale ruská vláda tvrdila, že jich má být postaveno 20. Nakonec bylo v prosinci 2023 oznámeno, že bude postaveno 10 takových lodí.

V současné době slouží v ruském námořnictvu dvě fregaty projektu 20350 – Admirál Gorškov a Admirál Kasatonov. Třetí, Admirál Golovko, prochází závěrečnými zkouškami před oficiálním vztyčením vlajky, které je stále plánováno na rok 2023.

Program výstavby těchto lodí má oproti původním plánům značné zpoždění a nejnovější prohlášení snižuje plánovanou objednávku těchto fregat na polovinu.

Navzdory plánovanému snížení objednávky jsou tyto lodě pro Rusy velmi důležité – po uvedení Admirála Gorškova do služby ruská vláda opakovaně zdůraznila, že řada těchto lodí je pro bezpečnost Ruska klíčová a nabízí ve světě jedinečné schopnosti. Co konkrétně měli Rusové na mysli?

Zdroj: PopularMechanics, Wikipedia,