Hypersonické zbraně. Proč se Čína, USA a další země předhánějí v jejich vývoji?

Čína v roce 2019 jako první na světě odhalila veřejně hypersonickou zbraň. Její název je DF-17. Nedávno také oznámila, že dosáhla průlomu v technologii tepelného navádění pro tyto zbraně, uvádí deník South China Morning Post.

Bezpečnostní experti varovali, že stupňující se závody ve zbrojení mezi Čínou, USA a Ruskem v oblasti vývoje hypersonických zbraní by mohly skončit vojenským konfliktem. Programy hypersonických zbraní jsou přísně tajné. Veřejnost o nich má jen málo informací a s rozvojem technologie se rychle mění.

Co přesně jsou hypersonické zbraně?

Hypersonické zbraně se ve vzduchu mohou pohybovat rychlostí pětkrát vyšší než rychlost zvuku, možná i vyšší.
To je mnohem rychlejší než konvenční zbraně, které se v současnosti používají. Například americké střele Tomahawk odpálené z lodi nebo ponorky by trvalo více než hodinu, než by zasáhla cíl vzdálený 1 000 km. Hypersonické střele by to teoreticky trvalo asi osm minut.

Existují dva hlavní typy hypersonických zbraní – křižující střely a klouzavé střely. Křižující střely využívají vysokorychlostní trysky, které je pohánějí na hypersonickou rychlost. Klouzavé střely jsou vypouštěny raketou z vesmíru a „kloužou“ k cíli po nepředvídatelné trajektorii.

Jejich vysoká rychlost a manévrovací schopnosti ztěžují stávajícím systémům protivzdušné obrany jejich detekci, sledování nebo sestřelení.

Proč Čína investuje do této technologie?

Přitažlivost hypersonických zbraní spočívá v jejich schopnosti ochromit silného nepřítele použití jaderných zbraní.
Většina čínských hypersonických raket bude vyzbrojena konvenčními hlavicemi a mohla by být schopna ničit vysoce hodnotné cíle, jako jsou letadlové lodě. Čína by nemusela použít jaderné zbraně jako první.
To znamená, že v regionálním konfliktu by hypersonická zbraň mohla být považována za důvěryhodnější hrozbu než jaderná zbraň.

Které země vyvíjejí hypersonické zbraně?

USA byly kdysi lídrem v oblasti hypersonických technologií. Po rozpadu Sovětského svazu však američtí politici považovali technologii hypersonických letů za zbytečnou a mnoho slibných projektů bylo po několika neúspěších zrušeno. V posledních letech se však americký program hypersonických zbraní urychlil a byla vybudována řada výzkumných, vývojových a zkušebních zařízení. USA zatím neoznámily, že by měly hypersonické zbraně ve výzbroji. Důvodem je, že při testech opakovaně selhaly.

Mezitím Čína a Rusko investují do této oblasti a dosahují pokroku v technologiích řízení letu, přesného navádění a snímačů cílů. Obě země úspěšně provedly testy hypersonických raket a několik z nich již bylo zařazeno do výzbroje. Francie, Japonsko, Severní Korea, Jižní Korea, Austrálie a Indie rovněž zahájily programy hypersonických zbraní a provedly několik zkušebních letů.

S jakými obtížemi se země potýkají?

Při tak vysokých rychlostech představují hypersonické zbraně pro konstruktéry mnoho výzev. Například extrémní teplo, které při letu vzniká a manévrování střel.

Zdroj: scmp.com