Britové montují na bojová vozidla laserovou zbraň, která umí zničit drony
Britská společnost Raytheon integruje do vozidla Wolfhound vysokoenergetickou laserovou zbraň o výkonu 15 kW, píše web New Atlas. Jde o řešení, které má pomoci s obranou proti bezpilotním letounům.
Velká Británie již dlouho používá oslepující lasery ve válce – mimo jiné během bitvy o Falklandy v roce 1982. Technologii pro eliminaci hrozby pomocí vysokoenergetického laserového systému se rozhodli vyvinout v rámci programu Land Demonstrator. Výsledkem této práce je vývoj a integrace nových laserů o výkonu 15 kW do vozidel Wolfhound.
Lasery ve vozidlech Wolfhound
Společnost Raytheon se rozhodla namontovat lasery na vozidla Wolfhound z určitého důvodu. Stroje z rodiny amerických obrněných transportérů MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) poskytují ochranu proti minám a improvizovaným výbušným zařízením. Navíc jsou mobilní, což má pozitivní vliv na obranyschopnost.
Vyrábějí se od roku 2002. Vozidla Wolfhound zrychlují na maximální rychlost 105 km/h. Kromě toho jsou schopny ujet necelých 600 km na jednu nádrž paliva. Výzbroj vozidla tvoří v závislosti na variantě kulomet ráže 7,62 mm, 12,7 mm nebo automatický granátomet ráže 40 mm umístěný na otočné věži.
Pokud jde o samotnou laserovou zbraň, kterou připravila britská společnost, výkon 15 kW umožňuje ničit vzdušné hrozby. Paprsek má být schopen především likvidovat malé a velké bezpilotní letouny.
Přestože zmíněný výkon není nejvyšší, jakého může zbrojní průmysl dosáhnout, příkladem jsou například lasery vyráběné společností Lockheed Martin (až 300 kW), může být novinka společnosti Raytheon umístěna na malých platformách. Důvodem jsou nízké energetické nároky a rozměry zbraně.
„Vznik této revoluční technologie je důležitým milníkem ve využití směrované energie v boji proti různým hrozbám, od bezpilotních letounů až po složitější raketové systémy,“ uvádí se v tiskové zprávě společnosti Raytheon.
Raytheon uvádí, že systém již prošel testy v USA. Během nich se potvrdilo, že je vysoce účinný mimo jiné proti hrozbám krátkého dosahu, včetně dronů.
Zdroj: redakce, newatlas.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]