Srbské rakety pro Ukrajinu mají dolet 40 km a fungují snad s každým systémem

Ukrajina obdržela rozsáhlý podpůrný balíček raket Grad s doletem 40 km. Jedná se údajně o 3 500 raket darovaných třetí zemí. Mohlo by jednat o dar ze Srbska, jak píše server Mil. Vysvětlujeme, co jsou tyto rakety zač a jaké mají schopnosti.

Podle odborníků se prodej uskutečnil prostřednictvím třetí strany. Zdůrazňují také, že rakety tohoto typu lze na Ukrajině skutečně spatřit. Měly sem dorazit již dříve, ale z bezpečnostních důvodů nebyl transfer zveřejněn.

Na Ukrajině byly spatřeny rakety srbské výroby

Jedná se o rakety ráže 122 mm ER Grad 2000, které vyrábí srbská obranná společnost Krušik a které mají maximální dolet 40 km, nikoli 20 km, jako například sovětské rakety 9M21OF. Militarny vysvětluje, že kontejnery s municí „byly přepraveny ze Srbska do Turecka společností Arca Savunma Sanayi Ticaret a odtud střely putovaly na Ukrajinu přes Slovensko“. Na internet se dokonce dostalo video, na němž jsou vidět neřízené raketové střely cal 122, které bylo pořízeno v jednom ze skladů zbraní v Bratislavě.

Srbské rakety mají bojovou hlavici o hmotnosti 19,1 kg a jejich celková hmotnost je 69 kg. Vyznačují se výrazným raketovým motorem. Jsou kompatibilní s řadou odpalovacích zařízení, včetně BM-21 Grad, RM-70 nebo ukrajinské Verby. Jedná se o vybavení, které ukrajinské ozbrojené síly aktivně používají na bojišti. Obdržení dalšího raketového balíčku je proto důležitou podporou.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, Wikimedia