Severní Korea se zbavuje sovětských zbraní a Rusové je vítají. Mezi nimi je i BM-21 Grad

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během své návštěvy Jižní Koreje otevřeně prohlásil, že Severní Korea dodává Rusku dělostřelectvo a rakety. Jens Stoltenberg dále vyzývá Jižní Koreu, aby dodala zbraně Ukrajině. Vysvětlíme, o jaké zbraně se jedná.

Jedná se o druhý velmi významný hlas, který hovoří o tom, že Rusko získává dělostřeleckou munici a rakety z KLDR. Dříve se touto otázkou zabýval mluvčí Rady národní bezpečnosti USA John Kirby a nyní generální tajemník NATO, jak píše server AP News.

Tyto dělostřelecké a raketové střely jsou v podstatě jediné, co může režim soudruha Kim Čong-una Rusku poskytnout. KLDR má pravděpodobně obrovské zásoby dělostřelecké munice ráže 122 mm nebo 152 mm s dostřelem 15-18 km, protože obě země používají systémy stejné ráže.

Kromě toho existují i neřízené střely pro odpalovací zařízení BM-21 Grad s doletem 20 km nebo třeba 300mm střely s doletem až 200 km používané v systému KN-09, které mohou být kompatibilní s odpalovacími zařízeními BM-30 Směrč, jak píše server Army Recognition. Rusové v poslední době trpí velmi vážným nedostatkem dělostřelecké munice a raket, protože se jim daří rabovat i zásoby munice vyrobené na vývoz.

Ukázalo se, že intenzita bojů na Ukrajině vyvolala poptávku, jakou členové NATO nezažili od nejtemnějších let studené války, a že současná kapacita výroby munice je pro tuto potřebu nedostatečná. Tento problém by pomohla řešit Jižní Korea, která má výrobní kapacity.

Například společnost Poongsan Corporation vyrábí vše od munice pro ruční zbraně (PMC, svého času populární v Polsku) po munici pro granátomety ráže 40 mm a dělostřeleckou munici ráže 155 mm a tankovou munici ráže 120 mm. Ještě v listopadu 2022 proběhla schůzka mezi americkým ministrem obrany Lloydem Austinem a korejským ministrem obrany Lee Jong-supem ohledně nákupu 100 000 dělostřeleckých granátů ráže 155 mm.

Zdroj: redakce, apnews.com, armyrecognition.com, poongsan.co.kr